The Black Box Revelation – “Silver Threats”

silver_threatscover.jpg The Black Box Revelation – “Silver Threats”
T is For Tunes/2010

Choć nie mam słabości do dwuosobowych punkowych zespołów, to na wieści o drugiej płycie The Black Box Revelation bardzo się ucieszyłem.

Moje pierwsze zetknięcie z Belgami było jak uderzenie meteoru. Był 14 marca ubiegłego roku, koncert Eagles of Death Metal w Proximie. Na swoje szczęście przyszedłem wcześniej i mogłem obejrzeć koncert dwóch niepozornych gości. Jak pisałem, było naprawdę wyśmienicie i w ciągu 30 minut stałem się ich fanem. Potem sięgnąłem po ich bardzo dobry debiut, “Set Your Head On Fire”, a potem czekałem na nowy album. No i się doczekałem.

Na koncercie energia ich po prostu roznosiła. Podobny przypadek do będących ostatnio na topie Japandroids – tylko dwóch chłopaków, ale grających z mocą kilkuosobowego składu. Z tym, że Belgowie obracają się w nieco innej stylistyce. The Black Box Revelation częściej sięgają do korzeni, grają bardzo bluesowo. Skoro napędza ich blues i jest to duet to mogą się pojawić skojarzenia z The White Stripes. Mogą, owszem, bo Jan Paternoster ma głos dość podobny do Jacka White’a. Jednak z drugiej strony, nie są aż tak zanurzeni w tradycji jak duet z Michigan.

Największą zmianą na “Silver Threats” jest przesunięcie ciężkości z bluesa na punk. Jest prościej, głośniej, ale nadal z szacunkiem dla tradycji. Młodzieńcza energia nadal ich przepełnia, choć przestali pędzić na złamanie karku, przenieśli akcent z szybkości na ciężar. Jan zmienił brzmienie gitary na bardziej sfuzzowane, co czasem zbliża ich do stonera, szczególnie w długim i transowym “Here Comes the Kick”. Z szybszych rzeczy najbardziej wyróżnia się “You Better Get In Touch with the Devil”. Znane już kilku tygodni singlowe “Do I Know You” okazuje się być w porównianiu z resztą albumu dość przeciętne. Jest też bardzo fajny akustyczny blues “Our Town Has Changed For Years Now”.

“Silver Threats” to godna następczyni “Set Your Head On Fire”. Bardzo cieszy, ze słychać progres, że chłopaki nie stoją w miejscu. Teraz pozostaje mieć nadzieję na koncert gdzieś w okolicy, bo najlepiej jednak wypadają na żywo.

Michał Wieczorek