The Black Tapes – “Black City EP”

the-black-tapes-the-black-city.jpg The Black Tapes – “Black City EP”

Na słowa polski punk do niedawna reagowałem dość alergicznie. Kultowości Kultu nigdy naprawdę nie mogłem zrozumieć, oldskul i klasyka do mnie nie przemawiają, a Pidżamę Porno i podobne wynalazki pozostawię bez komentarza. Aż tu nagle pojawili się The Black Tapes.

No, nie tak z nicości, bo panowie strunowcy (gitarzysta i basista) to panowie znani choćby z mojego ulubionego Elvis Deluxe. Pozostała dwójka to też dość znane postaci warszawskiej sceny niezależnej. Nie tak znowu nagle, bo działają już ponad dwa lata, ale oczywiście jestem strasznie zapóźniony w tych sprawach.

Najbardziej rajcujące momenty to “Black Tapes” i “Love Letter”. Ten pierwszy zabija od samego początku. Wejście perkusji, zwrotki, refren, wszystko ma jedno zadanie, poderwać cię z krzesła na nogi, a potem znokautować. Taki punk to ja rozumiem. Z przytupem, melodią, energią, bez prostactwa, z nerwem, z rokendrolem. Buja dokładnie tak, jak powinien. Robicie imprezę w troszkę mocniejszych, gitarowych klimatach? To puśćcie “Black Tapes”, rozwali wszystkich, gwarantuję.

“Love Letter” to przede wszystkim niesamowita gitara i harmonie wokalne. Oraz przewrotny tekst, który traktuje o miłości nie do dziewczyny, ale do winyla. I oczywiście energia zmuszająca do czegoś więcej niż tylko tupania nóżką. Ładunek energetyczny jest porównywalny do “Relationship Of Command” (i to jedyna wspólna cecha z At the Drive-In).

“Black City” i “Starlight Story” to również niesamowite killery, jakich mało, ale nie z tak niszczącym ładunkiem przebojowości. Pierwszy zaczyna się filmową wstawką wprowadzającą w klimat wielkiego miasta nocą. Drugi zapada w pamięć przede wszystkim dzięki skandowaniu w refrenie.

No i na koniec “A-L-I-E-N-A-T-I-O-N”, które prezentuje bardziej skomplikowane oblicze Warszawiaków, dotyczące problemu wyobcowania, poważnego w dzisiejszym, pędzącym społeczeństwie.

Raduje dość przybrudzone, ale klarowne brzmienie i umiejętności chłopaków. Słychać, że to nie są debiutanci, tylko starzy wyjadacze, mimo że grają wyświechtany punk, to potrafią go odświeżyć, zagrać niebanalnie. I do tego inteligentne teksty. Dla mnie absolutna bombeczka.

Michał Wieczorek