The Do – “A Mouthful”

the-do-a-mouthful.jpg The Do – “A Mouthful”
Get Down/2009

Ostatnio w muzyce mamy wiele ciekawych nowości. Jedną z nich jest The Do, francusko-fiński duet tworzony przez Dana Levy’ego i Olivię Bouyssou Merilahti. Początki ich muzycznej znajomości sięgają współtworzenia ścieżki dźwiękowej do filmu Empire of the Wolves.

W dzisiejszym wysypie nowych albumów zespołów, które dążą do stworzenia czegoś nowego i bawią się muzyką, ciężko znaleźć coś naprawdę dobrego. W większości mamy do czynienia z niewartym uwagi nieudanym eksperymentem. W przypadku The Do jest inaczej…

W zeszłym roku wydali debiutancki krążek “A Mouthful”, który jest mieszanką folku z gitarowymi brzmieniami spod znaku indie. Całość jest przyprawiona przyjemnym wokalem, który idealnie nadaje się do takich melancholijnych dźwięków. Przy pierwszym kontakcie z tą płytą odnosi się wrażenie zagłębiania w popowe piosenki, których dostarczają nam komercyjne stacje muzyczne, lecz z każdym następnym powrotem do niej zdanie o duecie diametralnie się zmienia. Nie mamy tym razem do czynienia z zespołem, który można otagować “indie”, bo nic innego nie pasuje, a słuchają tego szukające ciekawej nazwy zespołu nastolatki, nie z zespołem jednej płyty, papką, na której każdy utwór brzmi tak samo i różni się jedynie troszkę zmienionym brzmieniem gitar i odpowiednio męczącym wokalem. W twórczości The Do słyszmy wszystko co na dzień dzisiejszy daje nam dobra muzyka alternatywna. Są smyczki, gitary, mieszanka folku, trip hopu, indie, alternatywy.

Z ich debiutem otrzymujemy coś nowego, całkiem niespotykane lub jeżeli spotykane, to bardzo rzadko, brzmienia, które otwierają nam uszy na inne gatunki muzyczne, ciekawią i zachęcają do siebie. Ich utwór “On My Shoulders” został wykorzystany w reklamie firmy Oxford (zobacz). Cały album tworzy miłą, lekką i przyjemną dla ucha kompozycję, która ma potencjał na powtórzenie sukcesów zespołów takich jak Kings of Convenience czy CocoRosie .

Mam nadzieje, że również w Polsce debiut The Do zostanie należycie doceniony i zapoczątkuje chęć do odkrywania nowych nurtów muzycznych. Niestety “A Mouthful” jest u nas dostępne dopiero od niedawna.

Ola Rostkowska