The Get Up Kids – “Simple Science” EP

simple-science.jpg The Get Up Kids – “Simple Science” EP
Simple Psyence Recordings / 2010

W czasach, kiedy muzyka emo nie kojarzyła się z pewnym niemieckim boysbandem, Stany wydały na świat kilka niezłych gitarowych zespołów, zanurzonych po uszy w młodzieńczych emocjach. Końcówka lat 90. należała m.in. do The Get Up Kids, którzy pozostawili po sobie arcydzieło tego nurtu – album “Something To Write Home About”.

Grupa istniejąca od 1995 roku zdążyła wydać 4 albumy studyjne. Swój debiutancki krążek “Four Minute Mile” muzycy zarejestrowali zaledwie w dwa dni. Surowe brzmienie zawarte na płycie, za które odpowiada basista Shellac Bob Weston, jest kwintesencją emocjonalnego garażowego grania. Grupa wraz ze swoim następnym albumem “Something To Write Home About” wpisała się na stałe w nurt, który dosyć krótko, ale owocnie współtworzyły takie zespoły jak Saves The Day, Elliott, Texas Is The Reason, Sunny Day Real Estate czy Jimmy Eat World. Część z tych grup zdążyła zawiesić działalność, część gra dalej, jednak ich najlepsze lata bez wątpienia przypadają na koniec drugiej połowy lat 90.

The Get Up Kids w zasadzie nie wybijali się niczym szczególnym – to, co najbardziej wyraziste w ich muzyce to wokal Matta Pryora, który w połączeniu ze świetnymi melodiami i rozpędzoną sekcją rytmiczną tworzyły niepowtarzalną całość. Od kolejnego albumu “On a Wire” grupa coraz bardziej skłaniała się ku spokojniejszym akustycznym brzmieniom. Ostatni krążek “Guilt Show” próbował wskrzesić (nie)dawną iskrę, jednak okazał się porażką. Grupa zagrała ostatni koncert, zarejestrowany występ wydała na pożegnalnej płycie, po czym zakończyła działalność. Od 2005 roku muzycy poświęcili się swoim solowym projektom.

W 2009 roku, z okazji 10-lecia wydania “Something To Write Home About”, grupa reaktywowała się na kilka koncertów. Jak zwykle przy takich okazjach, przerwa podziałała uzdrawiająco na kondycję zespołu i muzycy zadowoleni z powrotu zdecydowali się wydać kilka nowych utworów. EP “Simple Science” ukazała się w kwietniu i zawiera 4 nowe piosenki. Jeśli chodzi o zawartość muzyczną, to grupa postawiła na mocne zaakcentowanie tego, że fani powinni pożegnać się ze starym gitarowo-garażowym obliczem zespołu. Chociaż zarówno “Your Petty Pretty Things” jak i “Tommy Gentile” mają w sobie odrobinę zadziorności, to jednak zespół postawił na urozmaicenie aranżacji sporą dawką elektroniki. “Keith Case” wspólnie z “How You’re Bound” to dwa pola, w którym post-rockowe wpływy słychać najbardziej.

“True Emo” to jak widać już historia, która całkowicie zamknęła się wraz z końcem lat 90. Takie powroty jak ten tylko potwierdzają tę opinię. Mimo to dobrze słyszeć, że zespół nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

EP można przesłuchać w całości pod tym adresem

Marcin Bieniek