The Lollipops – wywiad

The Lollipops – wywiad

“Jest okres bardzo płodny, a potem płacz i zgrzytanie zębów.”

Dziś kilka pytań zadaliśmy olsztyńskiemu zespołowi The Lollipops.

Uwolnij Muzykę!: Jeden utwór, po którego przesłuchaniu twoje życie nie było już takie same.

Romek Bałtuszka: Chyba po “Let’s Dance” Davida Bowiego. Aaa, no i “Angel” Massive Attack. To był pierwsza nie gitarowa rzecz, której słuchałem.

Kasia Staszko: Tracy Chapman “Talkin’ Bout a Revolution”. Odkryłam, że lubię się czasem zasmucić.

Jacek Ruczko: Chyba będzie to “Bull In the Heather” Sonic Youth. Kiedy usłyszałem go pierwszy raz miałem wtedy naście lat, zrobił na mnie ogromne wrażenie. Dziś tak myślę, że chyba nie chodzi o sam utwór, bardziej o podejście do muzyki. A propos teledysku – zazwyczaj mówi się, że ktoś się nie starzeje, tu jest inaczej – Kim Gordon nigdy nie była młoda!!! Aaaaaa, przepraszam, Kim.

Polski wykonawca, którego każdy na świecie powinien poznać.

K.: Myślę, że Czesław Niemen. “Jagody szaleju” i takie tam :). Dopisek: a tak jeszcze pomyślałam, że z tych artystów, co to by warto ich poznać to typuję FISZa. Można dopisać? :)

J.: Skupię się na tych współczesnych. Już dziś taką wizytówką są moim zdaniem Brodka i L.Stadt. Bardzo fajnie, że próbują sił za granicami naszego kraju. Jest w nich duży potencjał i mocno im kibicuję. Pamiętajcie o tych miłych słowach i pociągnijcie nas za sobą :)

Jeden album, który poleciłbyś swojemu najlepszemu kumplowi.

R.: Może Blur “13″?

K.: Crosby, Stills, Nash and Young “So Far”. W zasadzie moja ulubiona płyta.

Ulubiona okładka albumu, dlaczego właśnie ona?

R.: Powiedzmy szczerze – jedna z ulubionych. Nie da się wytypować numero uno ot tak. Soundtrack do filmu “Lost In Translation”? Bill Murray siedzi na zbyt krótkim hotelowym łóżku. Kto oglądał, ten wie :)

K.: Ha, to teraz się wyda, dlaczego nie miewam okładek :P

Co ostatnio inspirującego czytałeś/oglądałeś/widziałeś/słyszałeś?

R.: Lubię czytać wywiady. Ostatnio czytałem dobry wywiad z Joshem Hommem. Taki trochę techniczny, o szczegółach pracy nad piosenkami w studio, ale bardzo sugestywny, popychający do pracy.

K.: Nowozelandzki film “Boy”!!! Chociaż przyznam, że najbardziej inspirują mnie historie spod znaku “przekraczania granic”, przerażające i wzruszające jednocześnie. Co do muzyki – na początku października trafiłam na performance łączący muzykę żydowską z innymi elementami. I to, co robiła wokalistka ze swoim pudłem rezonansowym,  dźwięki jakie z siebie wydawała przyprawiły mnie o gęsią skórkę. Magia!

Czy jest jakiś instrument, na którym nie potrafisz grać, a zawsze chciałeś się nauczyć?

R.: Perkusja. Nie to, że zawsze chciałem się nauczyć, o nie-nie! To przyszło niespodziewanie. No i śpiew, cholernie mi tego brakuje. Ale Kaśka fajnie śpiewa, więc ten problem jest rozwiązany.

K.: Saksofon! I klasyka gatunku… bas :)

J.: Gdybym miał chęci, talent i żył 158 lat to chętnie nauczyłbym się grać na wszystkich instrumentach, wyjątkiem jest jeden – dzwonki (potocznie zwane cymbałkami). Nie wiem, po co ten instrument został w ogóle wymyślony. Moja niechęć do niego urosła nawet do tego stopnia… że się go boję!

Płyta, na którą czekasz.

R.: Ktoś tu już wspomniał o The Horrors. Ciekawe, jak daleko się posuną w ewolucji. Czekam też na Black Rebel Motorcycle Club, głównie z powodu sentymentu do ich pierwszych płyt.

K.: Taka, która kompletnie mnie zmiażdży, ale nie wiem jeszcze jaka to będzie :D

W jaki sposób tworzycie? Macie jakiś system, czy wszystko dzieje się raczej spontanicznie?

J.: Niewiele w tym spontaniczności. Owszem, nieraz pomysły przychodzą nawet bez instrumentu, w sklepie, samochodzie. Jednak złożenie tego w sensowną całość to żmudna acz wdzięczna robota. Gdy dochodzimy do finalnej wersji utworu sami po sobie widzimy czy jest on dobry czy też nie. Zazwyczaj poznaję to po uśmiechach podczas grania. Może to być jednak mylące, gdyż były przypadki takich reakcji, gdy utwór był do bani :)

K.: Reguła jest jedna: to proces sinusoidalny. Jest okres bardzo płodny, a potem płacz i zgrzytanie zębów. Czasem coś mi wpadnie do głowy, kiedy jadę rowerem lub gdzieś się spieszę. Innym razem otworzę wino, włączę nagrania z próby i po prostu będę siedziała przy stole próbując coś wymyślić.

Najgłupsza rzecz, jaką zrobiłeś, jako muzyk/artysta.

J.: Na pewnym koncercie zagrałem prawie cały utwór z gitarą odłączoną od wzmacniacza. Słysząc drugą gitarę Romka mocno się wczułem, gdyż myślałem, że to gram ja :) …ehh, chyba ktoś miał wtedy urodziny.

Miejsce, które polecilibyście każdemu pasjonatowi muzyki, a którego może jeszcze nie znać (knajpa, wydarzenie, sklep muzyczny, strona internetowa itp.). Dlaczego akurat to?

R.: Warszawski klub “Chwila”. Pasjonaci muzyki i filmu. Bardzo cenimy sobie ich przyjaźń.

K.: BBC 6 music!!!

Podczas grania koncertów najbardziej nienawidzę, kiedy…

R.: Są różne przeciwności losu w trakcie koncertu, ale okazuje się, że czasami publiczność nie jest ich świadoma, więc twoje tłumaczenie się, że czegoś tam nie słyszysz wcale sytuacji nie poprawia. Aczkolwiek na myśl przychodzi mi jeden bardzo ważny występ, który zawaliliśmy, bo sytuacja techniczna nas przerosła. Nic nie było ustawione tak, jak na próbie. Kanały w odsłuchach zmieniały się w locie, zabijaliśmy się wzrokiem. Totalny miszmasz, jednym słowem.

K.: Niestety, rzeczywiście kwestie techniczne to chyba najbardziej psują klimat. Nie lubię też pijanych gości, którzy zabierają mój tamburyn lub przeszkadzajki. Nie zawsze też wiem, co powiedzieć między kawałkami, ale wtedy wkurzam się bardziej na siebie.

Podczas grania koncertów najbardziej lubię, kiedy…

K.: Kiedy ludzie dobrze się bawią, po prostu. I kiedy wszystko dobrze słyszę :).

Czego możemy spodziewać się od Was w najbliższym czasie?

R.: W najbliższym czasie planujemy rozpocząć nagrania drugiego albumu. Wiadomka, dla każdego bandu jest to drugi najważniejszy moment w karierze, zaraz po debiucie. Żadnych szczegółów jeszcze nie podamy, ale możemy powiedzieć, że materiał jest mocny. Będzie to nasz ulubiony zestaw.

J.: Kończymy materiał na drugą płytę i wiosną ruszamy w trasę. To będzie dobra wiosna :).

K.: Wiem na pewno, czego nie można się spodziewać. Polskiego tekstu :).