The Soft Moon – “Total Decay” EP

The Soft Moon – “Total Decay” EP
Captured Tracks/2011

Muzyka do słuchania po zmroku.

Ostatnie lata były całkiem niezłe dla fanów post-punka. Pojawiło się sporo nowych, ciekawych zespołów, które jednak porozpadały się równie szybko jak powstały i dziś już niestety tylko nieliczni pamiętają o takich nazwach jak KASMs czy Project: Komakino.  Dobrze, że wydało im się wydać choćby po debiutanckim albumie, bo nie wszystkim wyszła ta sztuka.

Z The Soft Moon sprawa ma się zgoła inaczej. Luis Vasquez jedynie na koncertach korzysta z pomocy zaprzyjaźnionych muzyków, a wszystkie kompozycje tworzy sam w domowym zaciszu. To zapewnia mu twórczą swobodę i nie powoduje żadnych nacisków ani konfliktów, co – mam nadzieję – jeszcze długo pozwoli nam się cieszyć jego muzyką.

“Total Decay” to tylko cztery utwory trwające niecałe piętnaście minut, ale naprawdę są warte grzechu. Choć Vasquez kontynuuje obraną na wydanym w ubiegłym roku debiucie ścieżkę, to da się odczuć, że The Soft Moon jest projektem wciąż rozwijającym się. Kompozycje wciąż są niepokojące, mroczne i przesiąknięte duszną atmosferą, ale – jak odniosłem wrażenie – dźwiękowo są o wiele bogatsze. I nie chodzi mi tu tylko o np. użycie rytualnych, plemiennych bębnów w “Repetition” i “Visions”. W nowe utwory trzeba się wsłuchać niekiedy po kilka lub nawet kilkanaście razy, najlepiej na dobrym sprzęcie – wtedy dopiero da się wyłapać ukryte brzmienia, które przy pierwszym przesłuchaniu ominęliśmy. W żadnym wypadku nie powodują one jednak przesytu – Vasquez nagrał swoje utwory z wyczuciem i nie ma tu mowy o żadnych zbędnych elementach, które mogą przeszkadzać w odbiorze muzyki. The Soft Moon szybko wyrobił sobie markę nie tylko wśród miłośników post-punkowych mroków i nowa EP-ka tylko tę klasę potwierdza.

Michał Karpowicz

MP3: The Soft Moon: “Tiny Spiders”