The Stubs – “Second Suicide”

The Stubs – “Second Suicide”
Instant Classic/2013

Zagrajcie to samo, chłopaki.

Niektóre zespoły tak mają, że kiedy już znajdą pomysł na siebie, trzymają się go kurczowo, aż do smutnego końca, gdy wszyscy o nich zapominają (ewentualnie nazywają się AC/DC). Są też takie, które niby grają ciągle to samo, za każdym razem robią to trochę inaczej i udaje im się uniknąć nudy.

Tak dzieje się w przypadku warszawiaków z The Stubs. Na swojej drugiej płycie znowu zżynają ze Stonesów, Stoogesów, wczesnego punka, Hellacopters, Mudhoney. Jest i trochę bluesowego groove’u. No i riffy też są. Proste, klasyczne, po prostu bardzo dobre. Z nimi idzie pewna łobuzerskość. Stubsi w  swojej muzyce kreują się na cwaniaków, którzy niejednemu obili pysk i wiele w życiu widzieli, ale to tak naprawdę dobre chłopaki.

Jak pisałem wyżej, trio gra to samo, ale inaczej. Riffy wydają się bardziej soczyste, w jednej piosence bawią się w Nirvanę, w innej wchodzą w dyskotekową pulsację i całkiem nieźle im to wychodzi. Tym, co najmocniej zmieniło ich brzmienie jest dodanie klawiszy. Hammondy, Rhodesy, staroświeckie pianino pojawia się w prawie każdej piosence i skutecznie nadaje im klasycznego sznytu.

“Second Suicide” słucha się tak samo dobrze, jak debiutu, a to w przypadku zespołu, który nie ma w planach zmiany oblicza muzyki jest bardzo ważne.

Michał Wieczorek