The Subways – “The Subways”

The Subways – “The Subways”
Cooking Vinyl/2015

Forever young!

Mówi się, że “młodość nie wieczność” – to prawda, jednak niekiedy można oszukać czas. The Subways robią to znakomicie… W dodatku już od 10 lat (bo właśnie wtedy zadebiutowali płytą “Young for Eternity”).

Wielka projektantka mody – Coco Chanel  -  lubiła nieskomplikowane rozwiązania i nade wszystko umiłowała sobie prostotę. To uczyniło ją ponadczasową. O tym, czy trio z The Subways pójdzie w jej ślady i dokona rewolucji (tyle, że muzycznej), przekonamy się w przyszłości, jeszcze nie teraz. Póki co grupa wydała kolejny, czwarty w ich dorobku album i owacji na stojąco nie ma…

Nie ma też elementu zaskoczenia, przebłysku oryginalności i czegoś co pozwoliłoby temu krążkowi odbić się szerokim echem. Jest za to prostota, są zbuntowane dźwięki, szalone melodie, zadziorne, rockowe przeboje i spora dawka pozytywnych wibracji. Ten album aż tryska energią (gorącą, wręcz rozwścieczoną)! Na pierwszy plan wysuwają się też naturalność i pewnego rodzaju świeżość brzmienia. I to wystarczy, by oddalić wszelkie zarzuty. Ujmują przeplatające się urozmaicenia: jest lirycznie, poniekąd balladowo np. “Because of You (Negative Love)”, głośno, dynamicznie i punkowo (“Just Like Jude”), z garażowym brudem (“Good Times” czy “Twisted Game”) i intrygującym, gitarowym tłem (“Black Letter”).

Brytyjskie trio po raz kolejny udowadnia, że nie robi niczego na siłę. I choć w ich muzyce próżno szukać prześcigających się nawzajem wyspiarskich trendów czy jakichś spektakularnych riffów, ta kwestia wydaja się być nieistotna. Ważne, że mimo tych braków nie ma nudy, tylko zwyczajna przyjemność, a ta pojawia się wraz z pierwszymi dźwiękami tej płyty.

Aneta Wieczorek