The Von Bondies – “Love, Hate and Then There’s You”

the-von-bondies-love-hate-and-then-theres-you.jpg The Von Bondies – “Love, Hate and Then There’s You”

Jason Stollsteimer – lider Von Bondies pomimo autorstwa jednego z ważniejszych debiutów XXI wieku oraz czołowego singla roku 2004, nie zdołał przebić się do pierwszej ligi new revivalowego grania. Zniknął, przepadł. Nieliczni zapamiętali go ze słynnego – niefortunnego dla jego łuku brwiowego starcia z Jackiem White’em. Brak komercyjnego sukcesu i odejście z zespołu żeńskiej połowy składu sprawiły, że Von Bondies zawiesili działalność. Po 4 latach powracają.

Z debiutem to było tak: Jack White, który na scenie Detriot był już w 2001 postacią znaną zabrał się za produkcję albumu nieznanej kapeli. Stosunki między muzykami w tym czasie były bardzo dobre i to dopiero po słynnym wydarzeniu Stollsteimer zarzekał się, że za konsolą siedział kto inny. Budżetu starczyło na 2 dni wynajęcia studia, więc zarówno tempo pracy jak i atmosfera przy nagrywaniu była zabójcza. W końcu udało się. Na płycie pozostały ślady pośpiechu i brudnego, niedopracowanego garażowego brzmienia, które esencjalnej muzyce Von Bondies wyszło na dobre. Co ciekawe, zarejestrowane na wydanej rok później płycie koncertowej “Raw and Rare” utwory, są o niebo lepszej jakości. Von Bondies na fali świetnych debiutów 2001 roku (BRMC, The Strokes) z “Lack of Communication” zarysowali się nieco mniej wyraźnie, ale kompozycyjnie nie ustępowali kroku swym towarzyszom z obu przeciwległych wybrzeży USA.

Ich muzyka to czysta esencja tego czym jest riff, sekcja rytmiczna (perkusista Dan gra na zestawie okrojonym do minimum) i ekspresyjny wokal. Od garażowych przyspieszeń, przez zacięcia jazz-rockowe, po surf rockową lekkość – debiut był czymś niepowtarzalnym. Kolejne wydawnictwa nie przynosiły wielkich zmian w stylistyce. “Pawn Shoppe Heart” z świetnym “C’mon C’mon” był godnym następcą debiutu – tylko, ale i aż tyle. Jednak coś poszło nie tak, gdyż zespół pomimo tras koncertowych (na które, o ironio, w rolach supportów występowali The Killers czy Franz Ferdinand) po Europie i USA nie zdołali przebić się do pierwszej ligi – co leżało w polu ambicji Jasona. Widać cztery lata to całkiem sporo czasu na przemyślenia i tworzenie nowego materiału. W odświeżonym składzie witają rok 2009 swoim nowym albumem.

“Love, Hate and Then There’s You” swoim tytułem niebezpiecznie zapowiada tekstową trasę po sentymentalno-nostalgicznych historiach miłosnych Stollsteimera. Temat ten był już eksploatowany na dwóch poprzednich krążkach. Tutaj podobnie, lecz na szczęście zostaje podany nie w formie rozwlekłych pastoralnych pieśni, ale utworów, w których poziom natężenia rock’n'rolla utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Muzycznie to kontynuacja poprzednich dokonań grupy. Wciąż jest mocno i przebojowo, jak w świetnie zaaranżowanym rytmicznie “Shut Your Mouth”, w którym głośno słychać Von Bondies w najlepszej formie, jak i w znanym już z ubiegłorocznej EP “Pale Bride” (posłuchaj) czy otwierającym “This Is Our Perfect Crime”.

Pojawiają się też utwory, w których do głosu dochodzą chóralne, żeńskie wokale – element ważny w stylistyce zespołu. Na tym tle najlepiej wypada półtoraminutowy “She’s Dead To Me” oraz “Chancer”. Nieco bardziej sztampowo robi się w okolicach numeru “Blame Game” stanowiącego wyraźną powtórkę z przeszłości. Podobnie z “Earthquake”. Z kolei “I Don’t Wanna” został oparty na riffie do złudzenia przypominającym dokonania pewnego zespołu znad Wisły – utworu na tyle znanego, że pominę wymienianie jego autora i tytuł – zgadnijcie sami. Na finał dostajemy utwór “Modern Saints” mogący śmiało znaleźć się na nowym albumie The Strokes (tak! podobno już w drodze). Warto dodać, że nad brzmieniem całości czuwał znany ze współpracy z Black Rebel Motorcycle Club Rich Parker.

Czego słuchacze mogą oczekiwać od płyty zespołu pokroju Von Bondies? Chwytliwych utworów, w których gitary i sekcja rytmiczna wzajemnie się uzupełniają. Melodii które po wysłuchaniu zapadają w pamięć na dużo dłużej niż 38 minut, z których składa się ten album. Jeśli chodzi o to pierwsze – nie będziecie zawiedzeni. Co do melodii – bywało lepiej. Jest lekko i strawnie, a czasem przydałoby się nieco pikanterii. Mimo wszystko Jason to bez wątpienia świetny frontman i wokalista, który stojąc na scenie dobrze wie co robić z głosem i gitarą. Warto sprawdzić tę płytę i przekonać się o tym samemu.

Marcin Bieniek