Felietonyprzemek

Alternatywny songwriter z recenzją w “The Sun”

Felietonyprzemek

thomas-denver-jonsson.jpg Alternatywny songwriter z recenzją w “The Sun”

“Ten album wybija się na zatłoczonym muzycznym rynku” – w ten sposób najsłynniejsza brytyjska bulwarówka nie opisała kolejnego dzieła Oasis, Coldplay czy Kaiser Chiefs. Słowa te dotyczyły płyty “The Lake Acts Like An Ocean” Thomasa Denvera Jonssona.

Kogo? Nie zdziwiłbym się, gdyby większość z Was zadała sobie przed chwilą takie pytanie. Pochodzący ze Szwecji Jonsson to niszowy wykonawca pisanych przez siebie piosenek. Nie zdobył nigdy popularności wśród mas, za to jego muzyka robi wielkie wrażenie na krytykach muzycznych. Utwory Jonssona budzą skojarzenia z nurtem alt.country. Ponadto można w nich odnaleźć ślady bluesa i folku. W muzyce artysty szczególnie podoba mi się surowe brzmienie i wykorzystanie niestandardowych instrumentów, jak np. tuba.

Jak sam mówi “media w Szwecji nie są przesadnie zainteresowane rodzimymi artystami, stąd czuje się zmuszony szukać swojej publiczności za granicą”. Jak dotąd idzie mu naprawdę nieźle, czego dowodzą recenzje w “The Sun”, “The Times”, “Uncut” czy udane występy na żywo w Europie. Gdy piszę ten tekst, artysta jest w trakcie trasy koncertowej po Polsce. Zachęcam do zapoznania się z muzyką Thomasa Denvera Jonssona na żywo.

Pamiętam dobrze, jak na koncercie Audrey we wrocławskiej Bezsenności pomyślałem sobie “szkoda, że artyści z tamtych rejonów nie zaglądają zbyt często w nasze strony”. Nie chcę zapeszać, ale najwidoczniej coś się w tej kwestii zmienia!

“The Border”

Janek Samołyk

tekst pochodzi z portalu www.skandynawia.pl  

Thomas Denver Jonsson wystąpi:

8 marca – Wrocław
Niskie Łąki (ul. Ruska 46C) ? niedziela, godz. 20

9 marca – Wołów
Stary Gramofon (ul. Władysława Sikorskiego 6) ? poniedziałek, godz. 20

10 marca – Ostrzeszów
Kawiarnia Baszta (ul. Zamkowa 6) ? wtorek, godz. 20
(+ Woody Alien)

13 marca – Kraków
Żaczek (al. 3 Maja 5) – piątek, godz. 19:30
(+ Masala, The October Leaves, The Washing Mashine)