Tin Pan Alley – “Palm Waves”

tinpanalleycover2.jpg Tin Pan Alley – “Palm Waves”
Gingerbread Records/2010

Atak z zaskoczenia? Nie minęło zbyt wiele czasu od pierwszych zapowiedzi koncertowych Tin Pan Alley, a grupa zdążyła już wydać premierowy materiał. “Palm Waves” swoim rozległym brzmieniem w niebanalny sposób nawiązuje do muzycznej sceny indie z lat 90.

Chociaż ten bydgosko-toruński kolektyw eksperymentował w sali prób  od 2006 roku, to jednak dopiero niedawno tworzący go  muzycy zdecydowali się ujawnić zespół w pełnej okazałości. W ekspresowym tempie wydali debiutancki album i ruszyli z nim w trasę po kraju. Sam materiał na płytę został nagrany pomiędzy marcem a czerwcem 2009 roku. Należy więc przypuszczać, że jest to już dosyć archiwalny zestaw, zwłaszcza, że po tym co słychać na “Palm Waves” grupa na brak kreatywności raczej nie może narzekać. Spora w tym zasługa skrytego pod pseudonimem TMWWTH Kuby Ziołka, który jest autorem większości kompozycji  oraz tekstów zespołu. Jak widać udział w George Dorn Screams nie wystarczał mu w twórczym rozwijaniu swoich inspiracji. Oczywiście Tin Pan Alley nie miałby takiej siły bez wkładu całego zespołu. “Palm Waves” to pierwsza próba przekonania słuchaczy do rzuconego przez muzyków hasła: “Jesteśmy waszymi nowymi Niemenami, Ciechowskimi i Lennami Valentino”.

Muzycy otwarcie wskazują na swoje muzyczne inspiracje – to głównie lata 90 z udziałem takich grup jak The Sea and Cake, Yo La Tengo, Pavement. Daje to pewną wizję tego czego można spodziewać się po “Palm Waves”. W tym miejscu ujawnia się to, co istotne dla tej płyty. Tin Pan Alley nie starają się “wejść w rolę” swoich starszych kolegów – biorą z nich ile się da i przenoszą to na własne podwórko. Jeśli wspomniane inspiracje, w jakiś sposób ujawniają się na płycie, to z całą pewnością nie bezpośrednio. Byłoby przesadą pisać, że muzycy zaproponowali coś całkowicie nowego, ale sporo w tej muzyce świeżości ciekawie połączonej z nostalgicznym nawiązaniem do muzyki sprzed dekady. Dzięki temu “Palm Waves” brzmi naturalnie. Ta szczerość intencji jest słyszalna na płycie od pierwszego utworu.

Trudno domyślić się według jakiego klucza muzycy dobierali piosenki zgromadzone na krążku, ale ich charakter jest lekko schizofreniczny. Praktycznie każdy z utworów odsyła do nieco innej stylistyki. Otwierający album “The City & Man” to sześciominutowa eksplozja pomysłów utrzymana w powerpopowej stylistyce. Interesująco wypada tutaj zwolnienie tempa, które dopada słuchacza w połowie utworu. Po krótkim tanecznym “Capo” przychodzi pora na “Taffetta”, która przynosi skojarzenia z shoegaze. Z kolei świetnie zaaranżowany, zadziorny “To The Following” mógłby równie dobrze wejść do wczesnego repertuaru grupy Weezer. Klimat znany z utworu otwierającego płytę powraca w “Mangrove Tunnel”, a z kolei w 8-minutowym “The Playground” najbliżej zespołowi do wspomnianego Sea and Cake. Zamykający krążek “The Going From a World We Know” to najbardziej psychodeliczny utwór w zestawie, który miejscami przynosi pewne skojarzenia z dokonaniami George Dorn Screams.

Po przesłuchaniu tego zestawu trudno odpędzić się od wrażenia, że w wypadku Tin Pan Alley mamy do czynienia z zespołem, który w konsekwentny sposób realizuje swój pomysł na muzykę. “Palm Waves” to materiał będący wypadkową współpracy czwórki muzyków o dosyć wyraźnych zainteresowaniach. Materiał brzmiący profesjonalnie, aczkolwiek miejscami tak rozlegle, że aż rozlewa się we wszystkie strony. Ma to swój niewątpliwy urok, jednak słysząc potencjał tkwiący w melodiach i śpiewnym głosie wokalisty, intrygująco rysuje się pytanie o to, jak Tin Pan Alley sprawdzi się w materiale o bardziej spójnym charakterze.

Marcin Bieniek