Tricky – “Knowle West Boy”

knowle-west-boy.jpg Powrót mistrza trip-hopu

Tricky to artysta, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Czołowy twórca sceny trip-hopowej, nagrywający z Massive Attack i romansujący z Björk, powraca krążkiem “Knowle West Boy”, udowadniając, że nadal jest w doskonałej formie.

Artysta zapowiada, że nowy krążek to jego najbardziej osobiste dzieło, opowiadające o dzieciństwie spędzonym w dzielnicy Bristolu, cieszącej się złą sławą – Knowle West. Mimo, że Tricky mówił, iż nagrywając tą płytę czuł się, jakby przygotowywał pierwsze dzieło, jakoby poprzednie krążki wcale nie istniały, to jednak słychać tu pewną kontynuację i konsekwencję stylistyczną.

Płyta “Knowle West Boy” znakomicie łączy elementy hip-hopu, popu, post-punka i elektroniki. Znajdują się tu zarówno kompozycje stonowane (“Jospeh”), jak i czysty trip hop (promujący płytę kawałek “Council Estate”).
Szczególnie polecam utwór “Past Mistake”, z pięknym wokalem, brzmiący jak Massive Attack w najlepszym wydaniu.

Tricky opowiada historie współczesne, a jednocześnie powraca do korzeni, zaskakuje bogactwem muzycznych eksperymentów, ale pokazuje także, że zdolny jest wydobyć prawdziwą liryczną głębię. Powrót “szalonego geniusza” jest naprawdę imponujący, jak na mistrza trip-hopu przystało.

Eliza Gaust