Relacjeprzemek

Trochę nowej Niechęci

Relacjeprzemek

Trochę nowej Niechęci
Kraków/28.11.2013

Relacja z koncertu.

Tym razem wybierałam się do Kolanka w nastroju nieadekwatnym. Pora okazała się taką również, bo – co trzeba policzyć na plus organizatorom – wszystko, zaskakująco jak na Kraków, zaczęło się o zapowiedzianym czasie. Wparowałam więc w środek “After You”, od razu zatapiając się w marzycielskie dźwięki saksofonu. Tak, to jest ten zespół, który zaczarował mnie zeszłej jesieni, jeden z nielicznych sprawiających, że boję się polskiej muzyki odrobinę mniej.

Zaraz po moim ulubionym kawałku panowie zaczęli grać obiecane nowości – “Srebrny strzał” i “Dziewczyny tego nie chwycą” poszły na pierwszy ogień. I był to ogień, przynajmniej w pierwszym przypadku, który przywiódł my na myśl nawet Sonic Youth, choć nie ze względu na gitary. Gitara w kwestii słyszalności poprawiła się od poprzedniego roku, wyraźniej zaznaczając się w utworach.

Lider Niechęci stwierdził, że na nowym albumie również znajdzie się próba sił w dziedzinie piosenki popowej, tym razem wymownie zatytułowana “Dlaczego?”. Kawałek rzeczywiście w dziwny sposób ma w sobie coś z Coldplaya albo jakiejś przyjaznej radiu elektroniki (ze względu na budowę i melodykę, nie samo brzmienie).

W samym środku setlisty znalazł się utwór pod tytułem “Koniec”, była też ballada, która nie doczekała się jeszcze nazwy i, w ramach pożegnania z jesienią, to znaczy ze “Śmiercią w miękkim futerku” – “Fekaliano” (próba pop nr 1) i “Drugi turnus w Pucku”. Całość zwieńczył “Metanol”, równie hipnotyzujący jak tytułowy kawałek z debiutu.

Niechęć ma się dobrze, płyta szykuje się wyśmienita, trochę zabrakło mi czegoś, co wybiłoby z rzeczywistości jak “After You”, ale może to przez dotkliwie zimną aurę… Tymczasem panowie zdjęli ciemne okulary i grają z jeszcze większą pasją, jeśli to możliwe. Zwłaszcza energia perkusisty jest wręcz zaraźliwa. Publiczność nadal nie pozwala odejść bez bisów. Oby tak dalej.

Katarzyna Borowiec