Relacjeprzemek

Tyle dobrego w jednym miejscu: Nextpop Festival

Relacjeprzemek

Tyle dobrego w jednym miejscu: Nextpop Festival
Wrocław/26.06 2014

Relacja i zdjęcia z pierwszej edycji festiwalu zainicjowanego przez wydawnictwo Nextpop.

Jak głosiła wieść prasowa: Nextpop Festival to nowa impreza muzyczna o innowacyjnej formule, prezentująca najciekawszych młodych polskich artystów spoza mainstreamu. No, z tym festiwalem to troszkę na wyrost, ponieważ festiwal jako taki kojarzy się z imprezą większą, na kilku scenach, a tu mieliśmy do czynienia z wydarzeniem w jednym klubie z przerwami na reorganizację sceny pod następnego wykonawcę. Innowacyjności w formule też nie zauważyłam wiele, chyba że fakt, że później wszystkich artystów można było spotkać w kolejce do baru, na schodach czy po prostu pod sceną. Trzeba przyznać jednak, że jeśli chodzi o ciekawych polskich artystów spoza mainstreamu, to wybór był dobry. Zarówno jeśli chodzi o niespodziankę wieczoru, jak i gościa z zagranicy czy rodzimy zestaw artystów.

Na otwarcie festiwalu zaśpiewała Oly, czyli Olka Komsta. Jej debiutancki album ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Nextpop, w którego barwach debiutowali wcześniej Bokka, Kari i Fismoll, a zaraz za nią, zapowiadana niespodzianka! Okazał się nią być Tomasz Makowiecki, który zagrał jako drugi artysta czwartkowego wieczoru prezentując naprawdę krótki set najbardziej znanych piosenek, w tym “Holidays In Rome”, oczywiście.

Dla mnie osobiście perełką w line-upie był artysta z zagranicy, czyli Low Roar. Ryan Karazija, czyli Amerykanin, który osiedlił się na Islandii. Niesamowicie subtelne, delikatne ale pełne mocy dźwięki, jakie tworzy Ryan są niby złożone z elementów i tematów delikatnych, spokojnych, romantycznych, a czasem pojawiają się dźwięki rodem z trip hopu i elektroniki. Hipnotyzujące, wciągające i odprężające. Tego jeszcze nie było.

Po gościach i niespodziankach, czas na listę artystów zrzeszonych pod opieką Nextpop, czyli oniryczno-nostalgiczny Fismoll, śpiewająca w indiańskim duchu Kari i enigmatyczna Bokka. Choć tych ostatnich maniera bycia anonimowym już się trochę przejadła, ogólnie Nextpop Festiwal jest świetnym wydarzeniem i bardzo ciekawym założeniem organizatorów. Czekam z niecierpliwością na kolejne edycje i rozwój wydarzeń.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z festiwalu.

Tekst + foto – Maria Grudowska