Tymon & The Transistors – “Bigos Heart”

tymon-the-transistors-bigos-heart.jpg Tymon & The Transistors – “Bigos Heart”
Biodro Records/2009

Płyta, uznana przez samego autora i lidera grupy Tymona Tymańskiego za jego najbardziej dojrzałe osiągnięcie, jest wyselekcjonowanym zbiorem utworów, stanowiącym podsumowanie jego współpracy z różnymi artystami i grupami muzycznymi na przestrzeni ostatnich lat.

Leszek Możdżer, Kuba Staruszkiewicz czy Grzegorz Halama to osoby ważne w życiu Tymona Tymańskiego, z którymi współpracuje już od wielu lat, koncertując i nagrywając płyty. Jak sam podkreśla, są to ludzie, na których może zawsze liczyć nie tylko w kwestiach muzycznych.

Płyta “Bigos Heart”, to płyta nowa, na pierwszy “rzut ucha” nie pasująca do twórczości autora. Jest poważna, choć bardziej trafnym byłoby użycie słowa klasyczna. Nie ma mowy o wygłupach, o ucieczce w off-owe improwizacje czy szyderstwa stylistyczne, tak bogato prezentowane przez Tymańskiego na płytach Kur.

Myślę, że muzyka, którą stworzyli Tymon & The Transistors na “Bigos Heart” jest i będzie trudna w odbiorze dla przeciętnego słuchacza. Wymaga ona skupienia się, wsłuchania, oderwania na chwilę od rzeczywistości. Odbiorcom nieprzyzwyczajonym do tego typu brzmienia potrzebny będzie czas na oswojenie się z gustem muzycznym grupy. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym odbiór płyty jest język. Przypuszczalnie, nie przypadkiem angielski jest wybrany jako główny werbalny motor przekazu treści literackiej. Muzyka utrzymana w anglosaskim, beatlesowym stylu aż prosi się, aby i teksty Tymona Tymańskiego zostały wypowiedziane w angielszczyźnie. Kilka kawałków zdaje się być wyrwanych wprost z lat 70.

Album może sprawiać mylące wrażenie, jakby był jedynie zbiorem piosenek. Jednak, jak wcześniej wspomniałem, jest to dojrzałe dzieło. Ma swoje przesłanie, jest starannie dopracowane, nagrane z sercem. Po którymś przesłuchaniu zauważyłem, że mało w niej szaleństwa. Niektóre kawałki są żywe, to prawda, jednak – jeśli można tak powiedzieć – mają tylko żywy charakter, brak w nich porywu. W moim odczuciu autorzy krążka nie mierzyli w sceniczną ekspresję, w muzykę podrywającą do tańca czy skłaniającą do wybijania rytmu nogą w poczekalni u fryzjera. Utwory są świetnie zaaranżowane, dokładnie przemyślane i wielokrotnie obgadane, dopięte tym samym na ostatni guzik. Brak tu miejsca na ekspresję, która mogłaby pozbawić tę muzykę charakteru zamyślenia i odpoczynku. Niektóre kawałki są proste, iście purytańskie. Wydawałoby się, że nic się w utworach nie dzieje ? może tylko delikatne zmiany charakteru. To złudzenie. Wsłuchując się dokładniej, odkryjemy olbrzymią ilość ciekawych muzycznych rozwiązań, z drugiej zaś strony opanowanie w użyciu środków.

Wspomniałem o tym, że płyta może być trudna w odbiorze dla słuchacza. Myślę, że jest to efekt ucieczki twórców od typowych współbrzmień oraz od znanych, często stosowanych harmonii. Ucho słuchacza jest przyzwyczajone do utartych rozwiązań, do funkcji ubieranych jedynie w inny rytm, czy skrywanych pod przykryciem zmieniającej się instrumentalizacji. Tymon & The Transistors prowadzą nas na muzyczne manowce. Owszem zdarza się, że usłyszymy na płycie melodie będące w zgodzie z naszą muzyczną intuicją, ale bardzo często zespół wybiera niespodziewane rozwiązania, myląc nas i sprawiając, że muzyka, jak to się mówi potocznie, “nie wpada w ucho”.

Warto sięgną po “Bigos Heart”, warto wydać te kilkanaście złotych i posłuchać Tymona & The Transistors. Warto posłuchać debiutującego wokalistę Grzegorza Halamę w kawałku “Posłuchaj Siddhartho”. Jest to jedyna piosenka, w której rozkoszować możemy się naszym ojczystym językiem i wokalnym talentem znanego kabareciarza. Choć słychać, że muzycy walczyli ze sobą, to nie brak na płycie solówek w charakterystycznym dla nich stylu jakiegoś bełkotu, niezrozumienia czy chaosu. Sporo kawałków jest melancholijnych i spokojnych tworzących senny klimat, takich jak na przykład mój ulubiony “Drugs” czy “Samsara”.

Nagrano płytę z dużą ilością pomysłów, płytę, którą łatwo odróżnić od stosu nieciekawych ballad puszczanych bez końca w radiu. To piękne, że mamy artystów w Polsce, którzy trzymają się swoich przekonań i gustów, którzy po prostu szanują swoją grupę słuchaczy.

Szymon Lichawski
netbird-baner-400pix-ver1.jpg