UDA – “Witaj pokarmie”

UDA – “Witaj pokarmie”
Bób się rodzi Records / 2011

Udowy zawrót głowy.

Muzycy prezentujący scenę niszową wyrastają w naszym kraju jak grzyby po styczniowym deszczu, co może tylko cieszyć, bo dzięki temu wypłynąć mogą tak fajne kapele jak UDA. Panowie z miasta Kraka to całkiem sympatyczni ludzie z niebanalnym podejściem do swojej muzyki, co potwierdzają ich dotychczasowe dokonania. Śmieszni, choć trochę niezrównoważeni, a z pewnością z molto specyficznym podejściem do tematu tworzenia dźwięków.

“Witaj pokarmie”, kolejna pozycja w ich pokręconej dyskografii, to swobodna kontynuacja tego, co znajdziemy na “Hurtowni przebiśniegów”. Dalej znajdziemy w nazewnictwie takie perełki jak “Edward Penisoręki” czy “Mokry sen Gargamela”, które to przywodzą, co mniej więcej znajduje się we współczesnej popkulturze, tylko zostało skrupulatnie przetworzone przez muzyków dając w rezultacie przepis na pokraczne, ćpuńskie wizje autorów. Muzycznie tak, jak w nazwach, UDA nie trzymają się specyficznych konwenansów, mają swoją drogę, którą zmierzają całkiem świadomie (przynajmniej pozostaje nam w to wierzyć).

Droga z punktu A do punktu B, a więc w tym przypadku od początku do końca “Witaj pokarmie” najeżona jest miliardem zakrętów i wygląda raczej jak górska, żwirowa ścieżynka w przebudowie niż jak świeżo wypolerowana i wyczyszczona asfaltowa dróżka. Nie jest łatwo i łatwo nie pozostanie. Uda wymagają od nas tego, żebyśmy się mocno za nie złapali i nie puszczali przez całą drogę na albumie. Tercet podaje nam szaleńczą jazdę w postaci opartych na  rocku wszelakim kompozycji. Nie boją się zahaczyć o strukturę indie kawałeczków, by przeskoczyć w ciężkie, wchodzące w heavy metal siarczyste riffy. Potrafią zakręcić się wokół nieparzystego metrum, złapać fusion’owy groove i wskoczyć w prog-rockowe klisze. Etykieta nie ma znaczenia, liczy się przede wszystkim efekt, a Uda robią to wyśmienicie. Wszystko w specyficznej otoczce nietuzinkowego humoru. Przykładem może być otwierająca “Kobieta – karburator”, która zmienia swoją stylistykę kilka razy, by w momencie kulminacyjnym całkowicie rozbroić słuchacza za pomocą zainicjowanego hasła tymczasem na Dzikim Zachodzie, które przenosi nas w świat przypominający spaghetti western z soundtrackiem na kwasie.

Fajnie jest mieć na półeczce “Witaj pokarmie” z kilku względów. Po pierwsze, jest to album kompletnie inny od tego, co słyszymy obecnie na polskim rynku. Album wyjątkowo alternatywny, jak na warunki gatunków niszowych w Polsce. Po drugie jest to album bardzo dobry muzycznie. Krakowski tercet ma świetny warsztat, z którego nie boi się korzystać przy realizowaniu swoich dźwiękowych wizji. Zaś po trzecie i najważniejsze: są szczerzy w swoim przekazie. Nie grają pod konkretną publikę, robią muzykę chyba dla siebie i garstki pokręconych fanatyków, do których chlubnie planuję dołączyć. Kudos!

Kuba Serafin