Relacjeprzemek

UFO, Kalifornia i muscle cary – relacja z koncertu Fu Manchu

Relacjeprzemek

UFO, Kalifornia i muscle cary – relacja z koncertu Fu Manchu.

To już trzeci koncert Amerykanów w Polsce, pierwszy jednak promujący nową muzykę, wcześniejsze były przystankami na trasach wspominkowych.

Dla nielicznie zgromadzonej jeszcze publiczności zagrały dwa supporty, lubelski Major Kong i pochodzący z Minneapolis duet Blood’n’stuff. Porównanie wypadło niekorzystnie dla Amerykanów, którzy zagrali bez pomysłu, topornie i siermiężnie, za to Major pokazał, że jest jednym z trzech dobrych polskich zespołów stonerowych i ich zdecydowanie za krótki występ pełen był luzu i swobody.

Fu Manchu, choć przyjechali promować wydany w tym roku “Gigantoid”, na początek postawili na klasyki, rozpoczynając od “Eatin’ Dust” i “Hell on Wheels”. Później wplatali nowe utwory między piosenki z lat minionych, co w ich wypadku wypada bardzo naturalnie, bo za bardzo ten zespół się nie zmienia. No, poza dwoma bardziej metalowymi albumami (“We Must Obey” z 2007 i “Signs of Infinite Power” z 2010 roku), ale je akurat pominęli w setliście. Nie zabrakło też dwóch największych hitów, “King of the Road” i “Evil Eye”, które rzecz jasna wzbudziły największy entuzjazm publiczności. Zresztą, już od pierwszych dźwięków koncertów było słychać, że Fu Manchu to zespół będący klasą samą w sobie i esencją stoner rocka. Zagrali głośno, ciężko, z kroczącym groove’em, z mnóstwem fuzzu i luzu oraz profesjonalizmu. Podziękować należy tez nagłośnieniowcowi, któremu udało się zneutralizować negatywny wpływ Proximy.

No właśnie, trochę niezrozumiała dla mnie jest decyzja o organizacji tego koncertu w Proximie, poprzedni warszawski występ Fu odbył się w Hydrozagadce, która sprawdziła się lepiej, nie tylko dźwiękowo, ale nie było wrażenia pustki. Z prostego powodu, Hydrozagadka jest klubem mniejszym. Wiem, że Fu Manchu są legendą i mogą chcieć zagrać w większym miejscu, ale to nie zawsze jest najlepszy pomysł.

Michał Wieczorek