Ulrika Spacek – “The Album Paranoia”

Ulrika Spacek – “The Album Paranoia”
Tough Love/2015

Wbrew tytułowi – wyjątkowo solidny debiut.

Ulrika Spacek to pierwotnie duet (później trio), który powstał nie w Londynie, Los Angeles czy Seattle, a w Berlinie. Wspominam o tym nie bez przyczyny. Piosenki Rhysa Edwardsa i Rhysa Williamsa przesiąknięte są wpływami krautrocka i między innymi niemieckiej muzyki psychodelicznej. Do tego dodać należy brzmienia shoegaze’owe, obecnego na połowie niezależnych gitarowych krążków ducha Sonic Youth oraz “rozmyty” indie rock po linii Deerhunter i to w zasadzie gotowy przepis na dźwięki grupy. Nie ma co ukrywać, oryginalność nie należy raczej do cech Ulrika Spacek, co wcale nie przeszkadza jednak w słuchaniu. Zresztą ciężko dzisiaj oczekiwać po nowych wydawnictwach przede wszystkim nowatorstwa. Zostaje więc umiejętne korzystanie ze znanych schematów i przetwarzanie ich w możliwe najbardziej świeży sposób. I właśnie w taki sposób postępuje zespół. Teksty nie są tutaj najważniejsze, bardziej istotne są same kompozycje.

W rezultacie powstał solidny album, bez wyróżniających się znacznie fragmentów, ale też bez dłużyzn i fragmentów, które zamiast na płycie powinny wylądować w koszu. Potencjał koncertowy jest nawet większy. Mały klub wydaje się miejscem idealnym do odbierania takich dźwięków. Wtedy każdy kawałek mógłby zamienić się w rozimprowizowany jam. Nie jestem przekonany, czy “The Album Paranoia” znajdzie się w moim podsumowaniu roku, ale z pewnością warto dać tej płycie szansę, a nawet kilka, bo po pierwszym przesłuchaniu, przy którym kawałki zlewają się w całość, za każdym kolejnym razem całość wydaje się  bardziej przekonująca. Czy to sprawa lubienia dźwięków, które już znamy? I tak i nie. Tracklista nie jest przypadkowa, a wybór następujących po sobie indeksów przemyślany.

Fani chociażby Raveonettes, wspomnianego Sonic Youth czy projektów Bradforda Coxa powinni być bardzo zadowoleni. I to przede wszystkim im polecam zapoznanie się z debiutem Ulrika Spacek.

Jakub Buszek