Felietonyprzemek

Krótka historia o tym skąd szalony pomysł na uwalnianie muzyki.

Felietonyprzemek

uwolnij-po-mojemu.png Krótka historia o tym skąd szalony pomysł na uwalnianie muzyki.

“Uwolnijmuzyke.pl to internetowy serwis muzyczny, który promuje muzykę alternatywną w niekonwencjonalny sposób posługując się amatorską kamerą i konfrontując muzykę wykonywaną na żywo z otoczeniem.” – tak brzmiały pierwsze zapisane słowa dotyczące projektu uwolnijmuzyke.pl.

Projekt zrodził się w lutym 2008 roku w wyniku kolizji moich doświadczeń, zainteresowań i muzycznej pasji z serwisem internetowym Vincenta Moona www.blogotheque.net. The Take-Away Shows wyreżyserowane przez Francuza stały się moją inspiracją do stworzenia tego oto projektu. Niewątpliwie to, co dzieje się w Internecie to rewolucja w świecie muzyki. Zaczynając od nielegalnych empetrójek w sieciach p2p, You Tube poprzez MySpace, Last.fm, sellaband.com i kończąc właśnie na Blogotheque. Okazuje się, że można w sposób legalny promować, pokazywać i cieszyć się muzyką. Era MTV jako telewizji muzycznej się skończyła, czas na nowe media. Era bogatych teledysków jako najlepszego sposobu promowania singli też się skończyła. Powstało zapotrzebowanie na autentyczność i prostotę – wracamy do źródeł muzyki, które dzięki nowym technologiom mogą zostać pokazane publiczności.

Poniżej dwa klipy, które powalają na kolana.

Menomena – Wet & Rusting

Arcade Fire – Neon BibleWake Up

Będąc głodnym dobrej polskiej muzyki i wierząc w to, że w Polsce jest mnóstwo zdolnych artystów, postanowiłem zabrać się samemu za zmianę sposobu pokazywania muzyki. Od zawsze fascynowały mnie wykonania akustyczne, minimalistyczne, a capella – stąd jeszcze większa radość z tego, że będę mógł uczestniczyć w takim prezentowaniu dźwięków. Najpiękniejszym elementem takiego prezentowania artystów jest możliwość uczestniczenia w aktach wykonania i tworzenia muzyki – to wszystko dzieje się naprawdę i zbliża bardziej niż koncert, na którym scena wypełniona jest po brzegi elektroniką, a dźwięk przetwarzany na milion sposobów.

Projekt uwolnijmuzyke.pl dojrzewał powoli, stopniowo, ale raczej spokojnie i bez większych problemów. Wgłębiając się w świat polskiej muzyki niezależnej bardzo szybko zauważyłem problemy z trafianiem do słuchaczy. Artyści, organizatorzy koncertów, wydawnictwa nie mogą się przebić do większych mediów, a mniejszych ciągle brakuje. Tak pojawiły się pomysły na kolejne działy, które mają pomóc w kontaktach między muzykami a publicznością: wideowywiady, recenzje, aktualności, wydarzenia i gadżety.

Jednym z głównych założeń serwisu jest interakcja między odwiedzającymi, artystami a redakcją strony. Mam nadzieję, że w tym wszystkim pomoże możliwość komentowanie wszystkich wpisów oraz forum.

Zostańcie uwalniaczami muzyki i piszcie na adres: uwolnijmuzyke@uwolnijmuzyke.pl