Vermones – “Humanimals”

Vermones – “Humanimals”
Vermones/2012

Spóźniona fala?

Vermones to czteroosobowa formacja pochodząca z Krakowa, która sama siebie definiuje jako “nowofalowy kwartet”.  Panowie, jak do tej pory, mają na swoim koncie dwa wydawnictwa. Po całkiem dobrej EP-ce “How Soon Is Now?” mamy okazję usłyszeć kolejną zatytułowaną “Humanimals”.

Album składa się jedynie z trzech utworów, których przesłuchanie zajmuje niespełna piętnaście minut. Otwierający płytę “Madrid Delivery Room” to solidna gitarowo-syntezatorowa mieszanka z przyzwoitym wokalem. “Alternative Reality” z przebojowym końcowym refrenem raczej nie osiąga pożądanego efektu. Z kolei ostatni “Horst Wessel Song” to melancholijna ballada z fortepianowym akompaniamentem. W każdej kompozycji autorstwa Vermones dominuje głęboki wokal Mateusza Sucheckiego, który od razu nasuwa skojarzenia z takimi zespołami jak The National czy The Twilight Sad.

Wydaje się, że w porównaniu z poprzednim wydawnictwem zespół stracił nieco na dynamice. Pozostaje tylko kwestia, czy było to zamierzone posunięcie? “Humanimals” brzmi przez to odrobinę bardziej ponuro, a trzy utwory umieszczone na najnowszej EP-ce to trochę za mało, by szerzej zweryfikować możliwości krakowskiej formacji. Póki co ich postęp wydaje się niewielki.

Marek Cieślak

Uwolnij Muzykę! jest patronem medialnym płyty.