Village Kollektiv – “Subvillage Sound”

village-kollektiv-subvillage-sound-front.jpg Village Kollektiv – “Subvillage Sound”
Antena Krzyku/2010

Kosmopolityczna płyta w dobrym tego słowa znaczeniu.

“Subvillage Sound” to druga płyta kolektywu. Trzon grupy – Rafał “Praczas” Kołaciński z Masali  i jego elektrozabawki – pozostał bez zmian. Zmiana nastąpiła w części “wiejsko-warszawskiej”: większość polskojęzycznych piosenek jest zaśpiewana nie w mazurzącej gwarze, lecz w języku literackim. Czy to dobrze? Sam nie wiem. Z jednej strony zespół może teraz spodobać się osobom, które nie przepadają za ludowością kojarzącą się z cepelią. Z drugiej – Village Kollektiv traci przez to element, no właśnie, polskiej wiejskości. Za to mamy sporo nowości.

Village Kollektiv do swoich wpływów i elementów składowych dodał w dużych ilościach Bałkany. Zarówno pod postacią tradycyjnych melodii bułgarskich i rumuńskich, tekstów w tych językach i ich tłumaczeń, jak i najbardziej charakterystycznego elementu tamtejszej muzyki – dęciaków. Silne ich wykorzystanie budzi skojarzenia z Balkan Beat Box, jednak zakres zainteresowań jest szerszy – w jednej piosence mogą się spotkać wpływy polskie, huculskie, ukraińskie, “jugosłowiańskie”, bułgarskie, rumuńskie. To nie wszystko, w składzie jest Bartek Pałyga, który opanował trudną umiejętność śpiewu gardłowego, co kieruje VK na azjatyckie stepy. I jeszcze nie zapominajmy, że jeden tekst pochodzi z Indii. Globalizacja pełną gębą.

Fundamentem, na którym zespół swoją misterną konstrukcję jest dubowa elektronika. Rafał Kołaciński jest tu szefem: on przygotowuje szkice, na które potem reszta zespołu nakłada folkową warstwę, by później wszystko samemu pociąć i zmontować. Dzięki swojemu kunsztowi i doświadczeniu ponownie bezboleśnie połączył dwa, wydawałoby się, odległe od siebie światy.

I na koniec słówko o gościach. W “Ktoby” pojawia się Pablopavo, który dobrze odnalazł się w tej mieszance i nawinął zwrotkę, jakby to był występ soundsystemu: szybką, narowistą i w swoim stylu skomplikowaną. W “Romani Chaj” gościem jest cały zespół – Caci Vorba z Lublina grający muzykę cygańską. Nie są to tak zaskakujący goście jak Pablo, ale równie ciekawi, a piosenka z ich udziałem paradoksalnie jest bardziej jamajska niż ta, w której występuje warszawski nawijacz.

“Subvillage Sound” to godzinna podróż po Europie Wschodniej od Bałtyku do Morza Czarnego i Adriatyku, zahaczająca o bezkresny step. Podróż fascynująca.

Michał Wieczorek

Uwolnij Muzykę! jest patronem medialnym płyty.