Vladimirska – “Night Trains”

Vladimirska – “Night Trains”
Gusstaff/2011

Krakowska międzynarodówka.

Wszystkim rządzi przypadek. Gdyby Scotia Gilroy nie przyjechała z Vancouver do Krakowa, nie spotkałaby jednego z wielu w tym mieście ulicznych artystów. Gdyby go nie poznała, nie zaczęłaby akompaniować mu na akordeonie. Gdyby nie zaczęła z nim grać, nie zaczęłaby pisać piosenek. Gdyby on nie postanowił porzucić stolicy Małopolski, Scotia pewnie nie założyłaby zespołu. A ja nie miałbym o czym pisać.

Choć ten artysta występował na ulicy, piosenki, które zainspirował i które siedziały w głowie Kanadyjki są bardzo cyrkowe. Trochę bajkowa, trochę tajemnicza, zanurzona w bezczasie. Wydaje się, że jest pocztówką dźwiękową z dawno minionych i zapomnianych czasów. Z czasów, gdy trupy cyrkowe swobodnie przemierzały europejskie bezdroża.

Cyrkowość nie jest jedynym wyróżnikiem muzyki krakowskiego zespołu. W ich muzyce słychać echa cyganerii, bałkańskich zespołów weselnych lub trup klezmerskich. To wszystko tworzy razem dość melancholijną i spójną całość. Nie przeszkadza to, że Scotia śpiewa po angielsku. Kanadyjka nie jest obdarzona wyróżniającym się głosem, ale jego zwyczajność bardzo dobrze pasuje do tej mieszanki.

Jeśli chcecie odbyć podróż w czasie i przestrzeni, nie wstając z fotela, posłuchajcie debiutu Vladimirski.

Michał Wieczorek