Voo Voo – “Nowa płyta”

Voo Voo - “Nowa płyta”
Agora/2012

Grają, bo myślą.

Voo Voo na najnowszej płycie nie zbaczają z obranego kilka lat temu szlaku. Zespół ciągle uśmiecha się z sentymentem do czasów, gdy jazz, blues i rock wywoływały mocniejsze bicie serca. Z Voo Voo mam od kilku ten sam problem – za każdym razem, gdy zapowiadany jest nowy materiał wydaje mi się, że już wystarczy. Czasami jestem wręcz niemal przekonany, iż nie uda mi się płyty przesłuchać do końca, a głos Waglewskiego uśpi na amen. W końcu który zespół na świecie tak długo  trzyma poziom i nie przewraca się na którymś z przystanków? Odpowiedź brzmi: większość, ale nie Voo Voo! Jakże pięknie brzmią słowa: Chodzę po domach, by pokazać moje nuty / a to nie są jakieś bzdety / to nie są jakieś gluty. Z pewnością nie są, a nuty proponowane przez Waglewskiego i kolegów, zgodnie z zamierzeniem, ruszają oraz dotykają.

To, co najbardziej na “Nowej płycie” uderza od pierwszych dźwięków to doskonale słyszalna radość z grania, której pozazdrościć mogłoby wiele młodych  zespołów. Warto zaznaczyć, iż panowie przy okazji nagrywania albumu ograniczyli do minimum liczbę prób i postanowili skorzystać w większym stopniu z możliwości, jakie daje improwizacja. W żaden sposób nie odpływają jednak w obszary, które tolerować bywa ciężko. W tle gdzieś kłębi się to genialne hasło, którym zatytułowany był artykuł o Waglewskim w “Tygodniku Powszechnym”: Gram, bo myślę. I chyba też dlatego tutaj nawet jednej małej głupiej wpadki nie ma.

Jak na każdej z ostatnich płyt Voo Voo melancholia miesza się z odrobinę radośniejszymi klimatami. Nie ukrywam, że w muzyce bliższa jest mi ta pierwsza strategia i też takie Voo Voo przemawia do mnie zdecydowanie bardziej (choć “Ukłony” z genialnym fragmentem: Mamy się ku sobie / Świat i ja radują bardzo). Rozkoszować tym razem mogę się więc wielokrotnie. Piosenka “Smutas” stanowi niejako esencję pierwszej części materiału. Idealną strategią było również udostępnienie sporej ilości miejsca instrumentom dętym. Solówka saksofonowa Pospieszalskiego na “Moje Katmandu” trąca odpowiednie struny i może wywołać efekt ciarek na plecach. O reakcje organizmu jest zresztą łatwo wielokrotnie, a taki utwór jak “Bezsenność” jest w moim przypadku tego doskonałym potwierdzeniem. Po chyba setnym przesłuchaniu nie jestem w stanie odszukać lepszego określenia niż “cudo”.

Warto wspomnieć, iż “Nowa płyta” to pierwszy album po śmierci Piotra “Stopy” Żyżelewicza (zastąpiony przez Michała Bryndala) i to właśnie dla niego zadedykowany jest jeden z utworów na płycie “Do Stopki”. Improwizacja kończąca piosenkę należy do jednych z najlepszych w historii zespołu. Stopa z pewnością byłby dumny ze swoich kolegów!

Mam takie wrażenie, że gdyby Waglewskiemu zabrać gitarę i zabronić komponowania, to szybko mogłoby dojść do tragedii. Trudno mi odnaleźć inny polski zespół, z którego biłby tak specyficzny luz. Nie jestem w stanie też za bardzo zrozumieć, jak łatwo może przychodzić pisanie tak wielu świetnych tekstów. Kiedy słyszę fragmenty takie jak: Spytasz, czy po śmierci żyć będziemy / A skąd wiesz, że jeszcze żyjemy?, to zachwyt staje się od razu większy. I kiedy w wywiadach Waglewski mówi: Uwielbiam słowo, natomiast w tym sensie jest ono dla mnie drugoplanowe, że powstaje po dźwięku. (..) Tekst jest elementem dźwięku. Dźwięk jest metafizyczny, a słowo przypisuje pewną historię to ja momentalnie wstaję i biję brawa. W żadnym momencie Waglewski nie ociera się o grafomanię, a w naszym kraju rzecz to niespotykana.

Niby nic szczególnego i niby nic rewolucyjnego – Voo Voo nagrywają po raz kolejny świetną płytę i udowadniają, że pomnik w samym centrum wielkiego miasta to może być za mało.

Michał Stępniak