Voo Voo – “Wszyscy muzycy to wojownicy”

voo-voo-wszyscy-muzycy-to-wojownicy.jpg Voo Voo – “Wszyscy muzycy to wojownicy”
EMI/2010

Wersy prawdziwe.

Po tych wszystkich latach działalności, po tych wszystkich wydanych płytach i tych wszystkich eksperymentach m.in. z muzyką ukraińską, wiemy już, co zespołowi Voo Voo służy najlepiej. Rock’n'roll! Nie wiadomo, jak z dragami i seksem, bo Panowie już swoje lata mają. Ale skoro nagrywają takie płyty jak ta, to i z tym musi być nieźle.

W dobie mody na indie, electropop, sythpop i inne, “Wszyscy muzycy to wojownicy” staje się płytą broniącą najszczerszych wzorców i ideałów. Tych prostych i podstawowych. Z konkretnym riffem, błyskotliwą solówką i dobrym refrenem. Z prostymi ciosami między oczy i snującymi się leniwie balladami. I, jak to zazwyczaj z tą kapelą bywa, z mądrym tekstem, który jest ważniejszy niż wszystko dokoła. Naczelny polski poeta i gawędziarz Wojciech Waglewski w wyśmienitej formie. Któż inny napisałby tak prawdziwe wersy: i tylko to / co między nami / i tylko to / co nie da się za nic / opluć lub / skundlić, omamić / na długo zostanie?

Mówiąc prościej, back to the roots. Bardzo gitarowy album. Ale nie pozbawiony saksofonów i klarnetów basowych, z których słynie Pospieszalski Mateusz. Najbardziej szlachetne jest jednak to, że płyta została nagrana praktycznie bez użycia komputera, kalkulatora i karbularyzatora przetokowego. Muzyka czysta i niewinna jak lody Bambino.

Graficznie śmiało nawiązuje do scenografii i czarno białych barw znanych z koncertów pod hasłem Męskie Granie. Co więcej, jedna z dwóch wkładek ze zdjęciami, prezentuje Voo Voo właśnie podczas tych występów, a kawałek tytułowy to ten sam znany ze spotów reklamowych. Nagrany z pomocą Abradaba i Macieja Maleńczuka. Do samej idei trasy można mieć z pewnością pewne zastrzeżenia. Tak samo jak do obecnego na froncie okładki logo znanej marki piwa, która jest oficjalnym sponsorem. Jednak nie miejsce i nie czas, by zajmować się rozstrzyganiem dylematów moralnych.

Najważniejsze, że mamy tu takie perły jak życiowe “To co zostanie”, rozwijające się “Miłobyłoby mi”, czerpiący z country “Gruz” oraz nisko strojony “Mają się nas bać”. Dobra muzyka wystarczy.

Michał Baniowski
baniowski.wordpress.com