WarPaint – “Exquisite Corpse”

warpaint-exquisite_corpse.jpg WarPaint- Exquisite Corpse
Manimal Vinyl/2009

Ameryka dosyć dawno mnie nie chwyciła. Jest jednak szansa, że pojawił się zespół, który przerwie u mnie na chwilę trend europejski.

Przyznam, trochę jest dziewczynom pod górkę. Choć sytuacja ma też swoje plusy. O co chodzi? Nazwę “WarPaint” większość mniej więcej zorientowanych w tym, co w tej trawie piszczy, kojarzy z Red Hot Chili Peppers. Muzycznie trop absolutnie chybiony. Jednak jeszcze długo wielu będzie mówiło o tej grupie: “Hmm, Warpaint? A, to ten zespół dziewczyny byłego gitarzysty RHCP, w którym bębni obecny gitarzysta RHCP?” Przy okazji tacy delikwenci popełnią dwa błędy – Emily Kokal (gitara, wokal) nie jest już z Johnem Frusciante (zmiksował jednak opisywaną EP-kę), a Josh Klinghoffer nie już nie siedzi w tym zespole za zestawem perkusyjnym. Jednak nie przez związki z muzykami RHCP ten zespół powinien nas zainteresować (a przynajmniej nie przede wszystkim). O co więc chodzi? Podpisali kontrakt z Rough Trade (kto nie kojarzy, ten sio na wikipedię) i grają naprawdę… naprawdę obiecująco.

Czym więc panie (bo mówimy o całkowicie żeńskim składzie) zasłużyły sobie na uwagę? Pięć utworów to niedużo, jednak materiał daje w miarę przejrzysty obraz tego, czego dobrego możemy oczekiwać od WarPaint. Przede wszystkim- nieszablonowego potraktowania sekcji rytmicznej. W niektórych miejscach perkusja ucieka gdzieś do przodu, stojąc w opozycji do partii wokalu i gitary (prosta sprawa, a jak cieszy – “Elephants”).

Po drugie – czystym  ładunkiem emocjonalnym widocznym w utworach. Jak zgiełk, to kompletny, jeśli delikatność, to śpiewamy jak niemowlęciu do snu. Po trzecie – wielowymiarowością kompozycji. Wspomniałem już o postawionej gdzieś z boku, żyjącej własnym życiem rytmice. Jednak przyciąga uwagę również wielowątkowe “Beetles”, które z pozornie nieciekawej melodii przechodzi w fazy zmian rytmu i dynamiki, równie ciekawie pracuje głos Emily. Z czym możemy te dźwięki skojarzyć? Słychać tutaj producencką rękę Frusciante, charakterystyczne dla jego stylu modulowanie głosu i dźwięku instrumentów. I trzeba zgodzić się z samymi paniami, które przyznają się do inspiracji Sonic Youth czy Cat Power.Czekamy zatem na pełne wydawnictwo sumptem Rough Trade. Na razie zalecam zapoznać się z EP-ką.

Marcel Wandas