Wavves – “King Of The Beach”

wavves-king-of-the-beach.jpg Wavves – “King Of The Beach”
Fat Possum/2010

Mniej brudni i już bez tak mocnej otoczki lo-fi, ale za to bardziej melodyjni i przebojowi – tacy są Wavves na swojej trzeciej płycie.

Mniej brudni oczywiście wcale nie oznacza “wygładzeni”. Nadal słychać, że amerykańskie trio ma wyraźne ciągoty do gitarowych sprzężeń. Taką właśnie płytę nagraliby The Drums, gdyby tylko mieli jaja mocniej wcisnąć przester. Zgodnie ze stylem dwóch poprzednich albumów grupy, kompozycje są naprawdę proste. Zresztą czego innego się spodziewaliście po kawałkach, które opowiadają o “siedzeniu samemu w pokoju i graniu na Nintendo”?

Znalazło się jednak trochę miejsca dla urozmaiceń w tej bezpretensjonalności. Na “King Of The Beach” uświadczymy zarówno słodkich noise-popowych utworów, jak i klimatów surfersko-rockowych. Natrafimy też na pojedyncze wycieczki w nieco inne rejony, jak psychodeliczne “Baby Say Goodbye”, utrzymane w duchu Animal Collective. Można narzekać, że “When Will You Come?” jest oparte na jednym z najbardziej ogranych rytmów, jaki można sobie wyobrazić i łopatologicznie prostych klawiszach. Jednak cóż z tego, skoro daje to tak dużo radości. Podobnie ma się rzecz z pozostałymi kawałkami na płycie: wyklaskiwanym “Baseball Cards” czy zagranym z kopem “Post Acid” – nic nowego pod słońcem, ale przecież nie o to tu chodzi.

Wavves tworząc “Kings Of The Beach” nie próbowali niczego udawać i chwała im za to. Ci, którym nieskomplikowana forma poprzednich albumów zespołu nie przypadła do gustu, zapewne nadal nie dadzą się przekonać. Ja natomiast tą nieskrępowaną i bezrefleksyjną frajdę kupuję w całości.

Krzysztof Kowalczyk