We Draw A – “Ghosts”

We Draw A – “Ghosts”
Brennnessel Records/2016

Uwierz w duchy.

Piątek trzynastego to specyficzna, podobno pechowa data. Duet We Draw A (Radek Krzyżanowski i Piotr Lewandowski) niespecjalnie się tym przejął i wbrew przesądom wypuścił swoje duchy… Co się kryje za złowieszczym tytułem “Ghosts”?

Tematyka oscyluje wokół poważnych spraw, konkretnie śmierci (człowieka i uczuć). Sztuką jest tak zinterpretować te słowa, by całość poruszała, ale nie zabrzmiała nad wyraz pesymistycznie i depresyjnie. W tym przypadku się udało, muzycy poradzili sobie znakomicie. Jest niepokojący klimat, towarzyszące mu narastające napięcie (np. “Aurora”), do tego ukłon w stronę klasycznego, pulsującego techno (“Tilia”), romantyczne brzmienie (“Tomorrow”), przebojowość i klubowa zadziorność (“Lighthouse”). Nie ma dosłowności i przewidywalności. Kompozycje utrzymane są w konwencji muzyki elektronicznej, a momentami pojawia się senna, syntezatorowa melancholia na kształt charakterystycznego dla końcówki lat 80. dreampopu. Jednak bez względu na to jak jest w danej chwili – mniej albo bardziej przestrzennie, tanecznie, dynamicznie albo harmonijnie i niezależnie od formy, która bywa piosenkowa lub nie – każdorazowo wokal przebija się na pierwszy plan i umiejętnie zlepia wszystko w jedną, spójną całość. To duży atut. Można wpaść w trans, zamyślić się i po prostu zatopić się w dźwiękach.

O sobie mówią, że nie podążają za modą i nie gonią trendów. Panowie z We Draw A konsekwentnie brną w muzyczną rzeczywistość romantic techno, którą sami wykreowali. “Ghosts” to wielowarstwowa, usłana rozmaitymi emocjami, kreatywna kontynuacja tej wizji. Parafrazując tytuł popularnego filmu (“Uwierz w ducha”) wszystkim targanym wątpliwościami i każdemu niezdecydowanemu mogę śmiało powiedzieć: - uwierz w duchy… To bardzo interesujący i zarazem intrygujący album.

Aneta Wieczorek