We Will Fail – “Verstörung 2.0″

We Will Fail – “Verstörung 2.0″
Monotype Records/2014

Potęga rytmu.

Aleksandra Grünholz podjęła się sporego ryzyka wydając “Verstörung” 2.0. Po pierwsze, to jej druga płyta w ciągu roku, a “Verstörung” jej marcowy debiut to jedna z najlepszych tegorocznych płyt, łatwo można zatrzeć to pierwsze dobre wrażenie nieudaną kontynuacją. Po drugie, no właśnie, zgodnie z tytułem “Verstörung 2.0″ to dosłowne rozwinięcie poprzedniego krążka. Z wykorzystaniem tych samych elementów.

Szczęśliwie, nie jest to zwykłe odcinanie kuponów od sukcesu poprzedniczki. “Verstörung 2.0″ wychodząc z tego samego miejsca, podąża w inną stronę. Zamiast eksploracji zmodyfikowanych nagrań terenowych, podlanych lekko industrialną otoczką, Aleksandra stawia na rytm i minimalizm. Te same elementy podane na mocnej, prawie infradźwiękowej (posłuchajcie albumu na dobry słuchawkach/głośnikach), basowej podstawie wypadają zupełnie inaczej. Niepokojący nastrój został jeszcze bardziej wyeksponowany. Zamiast obrazów miejskiego, przemysłowego krajobrazu, “Verstörung 2.0″ przywołuje narkotyczne wizje, bad tripy, złowrogie halucynacje, reminescencje koszmarów sennych. Jeśli trafiamy na chwilę wyciszenia, to jest to spokój pozorny, podskórnie czuje się nadchodzącą grozę. Podobnie jak debiut We Will Fail, ten album kusi i wciąga jak heroina. Raz posłuchasz, a trudno będzie się od niego uwolnić.

“Verstörung 2.0″ jest jednocześnie nowym obliczem motywów wykorzystywanych przez Aleksandrę Grünholz, jak i zupełnie nowym rozdziałem w jej twórczości. Rozdziałem fascynującym. Pozostaje mieć nadzieję, że warszawska artystka utrzyma i tempo wydawnicze, i bardzo wysoki poziom artystyczny, bo jak na razie wyrasta na gwiazdę eksperymentalnej, nadwiślańskiej elektroniki.

Michał Wieczorek