White Lies – “Big TV”

White Lies – “Big TV”
Universal Music/2013

Egzystencjalizm przed telewizorem.

Mój prywatny bzik to oglądać na żywo to, co choć trochę sprawdziło się na płycie, a to co na płycie było genialne – usłyszeć na koncercie po prostu trzeba. Nie jestem w stanie do końca stwierdzić, do której z tych kategorii zalicza się “Big TV”, bo z jednej strony jakoś nie czuję się wniesiona na wyższy stopień świadomości dzięki piosenkom chłopaków, a z drugiej – zapętlam płytę w nieskończoność.

Tak czy inaczej, po przesłuchaniu płyty i koncercie w Berlinie (tak, mi się podobało, reszcie redakcji niekoniecznie, ale teraz ja mam głos), utwierdzam się w przekonaniu, że kolejny album White Lies, to naprawdę dobry album. Przede wszystkim trzymam się go ze względu na tembr głosu Harry’ego McVeighta. Wreszcie, obok Toma Smitha z Editors, jest w muzyce ktoś, kto nie pieje na tej samej wysokości co reszta muzycznego światka, boysbandów i gwiazd talent show zapominana po przeminięciu reklam w czasie oglądania MTV. I choć monumentalna zaduma Harry’ego zacznie się po pewnym czasie przejadać, mam wrażenie, że chłopak osiąga wyższy stopień smutku i natchnienia w czasie śpiewania.

W porównaniu z poprzednimi płytami, wchodzimy w tematykę problemów egzystencjalnych i bardziej socjalnych. Brzmi głupio? Ok, ale nie każdy zespół śpiewa dziś o poszukiwaniu lepszego miejsca na ziemi With a bed and a big TV, wspinaniu się po szczeblach kariery (“Goldmine”) czy o pamiętaniu, kim jestem i skąd pochodzę (“Mother Tongue”). Utwory są smutniejsze, mroczniejsze, a Harry nadal głęboko wierzy w każdy wyśpiewany wers. No, a przynajmniej takie odnoszę wrażenie. Poza tym, to już trzecie ich wydawnictwo, a zespół nadal zachował swoją wesoło-smutną, podniosłą elegancję, w którą jeszcze wierzę, w przeciwieństwie do wiary w stylistykę  Hurts czy The Killers.

Najjaśniejsze perełki na płycie to moim zdaniem “Mother Tongue” i “Goldmine”, w szczególności ta pierwsza w wersji akustycznej, a “Change” i “Heaven Wait” wygrywają w kategorii “piękna ballada, która na płycie pojawić się musi”. Z drugiej strony singlowe “There Goes Our Love Again” zostało zniszczone bardzo nietrafionym teledyskiem. Kiedy i gdzie bym tej piosenki teraz nie usłyszała, mam już przed oczami panią w masce machającą tyłkiem niczym z dansingu lat prohibicji. Jak ma się tu utwór do obrazu – nie wiem. Już lepiej oddaliby pomysł i wykonanie kolegom z Capital Cities, bo ci mają teledysk podobny, a jeszcze gorszy.

Maria Grudowska

Uwolnij Muzykę! jest patronem medialnym płyty.