Relacjeprzemek

Wieczór między Portugalią a Wrocławiem

Relacjeprzemek

Wieczór między Portugalią a Wrocławiem
9.11.2011/Bezsenność

Joao w Bezsenności.

Przyznam szczerze – nie zdążyłam przesłuchać płyty, ale uzbrojona w wiedzę kim pan jest i znajomość singlowej piosenki, ruszyłam na koncert.

W klubie napotkałam mnóstwo portugalsko i hiszpańsko brzmiących słuchaczy, jak się można było domyślić – znajomych artysty. Sam on wyszedł na scenę ze sporym opóźnieniem. I wtedy wreszcie dowiedziałam się jak się czyta Joao. Poza tym też dowiedziałam się po raz kolejny, że dobra muzyka wcale nie musi być przekombinowana, pełna efektów specjalnych i pracy z autotunem. Nie musi porywać słuchacza i zmuszać do nadludzkiego tanecznego wysiłku. Musi być zaledwie ciekawa. I taka jest właśnie muzyka tworzona przez Portugalczyka. Mieszkający od ponad sześciu lat we Wrocławiu, po udziale w wielu projektach, m.in. “Sova” Mikromusic, “4″ Smolika czy “Quartet” Ariela Ramireza, Joao de Sousa, wydał swój solowy album jako Joao. “Rocks” pełne jest spokojnej, nastrojowej muzyki, nieinwazyjnej, ale właśnie dzięki temu muzyki pełnej uroku.

Ponadto podczas koncertu muzyk sporo opowiedział o swoim projekcie i piosenkach. Nie tak wciągająca była treść, co sposób wypowiadania się Joao. Po 6 latach w Polsce Portugalczyk mówi bardzo zgrabnie po polsku, jednak nasz język i jego zawiłości gramatyczne potrafiły niejednokrotnie w czasie wypowiedzi spłatać figla. Podkreślało to jednak naturalność artysty. Tekst “płyty są do sprzedania… i do kupienia też” jest moim osobistym hitem.

Nastrój pełen opowieści o miłości, prostych historii, delikatnej muzyki jak anglojęzyczna podróż z Wrocławia do Porto i powrotem. Choć czuję, że po portugalsku zabrzmiałoby to jeszcze bardziej romantycznie, nie mam temu wieczorowi nic do zarzucenia.

A jak się czyta Joao? Nie powiem. Pójdźcie, sprawdźcie, pokochajcie.

Tekst + foto: Maria Grudowska

Uwolnij Muzykę! jest patronem medialnym płyty artysty.