Relacjeprzemek

Włodek Pawlik Trio w Teatrze Starym

Relacjeprzemek

Włodek Pawlik Trio w Teatrze Starym
14.05.2014/Lublin

Lubelska podróż z “Anhellim”.

Zwycięzca nagrody Grammy 2014 – Włodek Pawlik – od roku wraca do Lublina, z którym związał się na stałe i jak sam wspomina: jest to miłość odwzajemniona. Po projekcie z lubelskimi artystami, z którymi wziął na warsztat wiersze miejscowego poety Józefa Czechowicza, przyszedł czas na kolejny poetycki występ. Tym razem z repertuarem “Anhelii”, rewelacyjną płytą z 2005 roku, która została nagrodzona przez TVP Kultura jako najlepszy jazzowy album roku.

Włodek Pawlik po raz kolejny oczarował lubelską publiczność w Teatrze Starym, który stał się poniekąd jego drugim domem. To, na co chciałbym w szczególności zwrócić uwagę to fakt, że artysta czerpie inspiracje z różnych źródeł. Tym razem była to poezja Juliusza Słowackiego, który akurat tym utworem zarysował pewną pesymistyczną prognozę przyszłości polskiej emigracji i walk o niepodległość Polski. Pawlik w swoich wspomnieniach równie często powraca do własnej emigracji do Niemiec w latach 90.

Przyjazd kompozytora z tą płytą jest niewątpliwie sukcesem koncertowym, zjawiskiem z o wielkim pokładzie energii i emocji, których wystarczyłoby na cały festiwal jazzowy. Niesamowita ekspresja, która dokładnie obrazuje uczucia i emocje tytułowej postaci poematu. Taki jest też Włodek Pawlik, który na 10 utworach, prawie wszystkich skompowanych przez siebie (oprócz jednego, który skomponował jego syn – Łukasz Pawlik) zabiera nas w podróż do pełnego wyciszenia do całkowitego szaleństwa. Warto bywać!

Niedługo na Uwolnij Muzykę! będzie można przeczytać wywiad z samym kompozytorem.

Mateusz Grzeszczuk