WNDKR – ”Underdog” EP

WNDKR – ”Underdog” EP
Karrot Kommando/2013

Brak ryzyka i stawianie na sprawdzone wzorce.

Porównują go chociażby do Lenny’ego Kravitza i Johna Mayera. On sam nie ucieka od porównań, choć zgryźliwie dodaje: za jakiś czas planuję je zblazować i zdementować, że jest jeden Wendeker.

Na krążku znajdziemy sześć numerów, które zarejestrowano w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, w trwającej niecałe 40 minut sesji. Słuchacz może się lekko zdziwić ilością zamieszczonych utworów, ale wynikało to z dostępnego czasu antenowego. Według mnie, 25 minut na EP-kę to i tak sporo czasu.

Muzykowi z Lublina towarzyszył Michał Stawarz (perkusja) oraz Maciej Tokarski (bas). ”Underdog” to druga płyta (EP-ka) projektu WNDKR. Wytrawny słuchacz rock’n'rollowych numerów nie będzie narzekał. Znajdzie tu klasykę gitarowego grania a la The Black Keys (“Underdog”), w ”True” doszuka się samego Kravitza, aby na końcu puścić wodze wyobraźni i zrelaksować się przy balladzie ”Undone”. Warto wspomnieć, że płyta przesycona jest momentami, które mają coś ze smutku i nostalgii. Jeden utwór w szczególności zdobył moje uznanie – “Shortsighted Love”, klimat i prostota w dźwiękach to doskonałe przejście do ostatniego kawałka na płycie.

Album spójny i przemyślany. WNDKR przez długi okres czasu grał z londyńskimi i szkockimi artystami, dlatego ciężko nie byłoby wymagać od niego swobody w posługiwaniu się językiem angielskim. EP-ka Wendekera to kolejny dobry przykład krążka, w którym pod językiem angielskim nie kryją się banalne i niestety chwytliwe dla polskich słuchaczy treści. Panie z chrypką, przekonał mnie Pan tym materiałem.

Mateusz Grzeszczuk