Felietonyprzemek

Wrzesień – podsumowanie polskich blogów

Felietonyprzemek

blog500.jpg Wrzesień – podsumowanie polskich blogów

Chociaż nie zanosiło się na to, ostatnio znów zrobiło się cieplej i możemy się nawet cieszyć – co prawda już pewnie ostatnimi – promieniami słońca. Niby tak niewiele, a okazuje się, że człowiek od razu ma lepszy humor. W związku z tym, że i mój nastrój się poprawił, poszperałam trochę w sieci, czego efektem będą dwie nowości w dzisiejszym podsumowaniu. Zapraszam.

Uchem w Nutę

Zaczynamy od recenzji najnowszej płyty Moniki Brodki “Granda”. Autor zainspirował się chyba singlem “W pięciu smakach”, bo podzielił tekst na pięć krótkich części i każdą przyporządkował innemu smakowi, zaczynając od gorzkiego, kończąc na słonym. Uwaga. Po przeczytaniu można nabrać chęci na skosztowanie. Albumu, oczywiście.

Blog Łukasza Kuśmierza

Tutaj czeka na nas tekst o Macieju Cieślaku, który został porównany do Króla Midasa oraz… Zbigniewa Bońka. Nie wypadało też nie wspomnieć o najnowszym projekcie (a zarazem wydawnictwie) artysty, kryjącym się pod nazwą Cieślak i Księżniczki. I o ile kwestia oceny albumu może być dyskusyjna, gusta są w końcu różne, o tyle nie można się nie zgodzić, że wkład Cieślaka w rozwój polskiej muzyki alternatywnej jest duży. “Żywy pomnik” to w tym momencie całkiem trafne określenie.

polisz mnie

Kontynuując wątek Cieślaka i Księżniczek zajrzyjmy od razu na polisz mnie, gdzie możemy dowiedzieć się, co autor sądzi o ich debiutanckim albumie, a ma on zgoła odmienne zdanie od poprzednika. Płyta otrzymała wysoką ocenę i wydawać by się mogło, że właściwie nie ma słabych stron, począwszy od strony wizualnej, na muzycznej kończąc. Trochę za “uroczo”, jak dla mnie, ale jednak miło się czyta, że ktoś w oczekiwaniu na premierę płyty potrafi jeszcze “poczuć się jak nieziemsko podjarany gówniarz czekający pod księgarnią na premierę nowego Harry’ego Pottera”.

Fight!Suzan

Tekst dosyć długi, więc mój opis będzie krótki – autor przygotował zestawienie “Rated R” Rihanny z “Disintegration” The Cure. Jeśli, ktoś już w tym momencie nie poczuł zainteresowania, to chyba inaczej go nie przekonam.

Ziemia Niczyja

Wszyscy słyszeliśmy o “Czterech porach roku”, a u Mariusza Hermy mamy cztery pory dnia z przyporządkowaną muzyką, której autor słucha w danym czasie. Taki “mały dowód” na regularność dobową. Trzeba przyznać, że coś w tym jest.

Dirty Boots

“Nowość” nr 1. Zamiast FURS, tym razem blog jednego z jego twórców, a mianowicie Zwolniaka. Tekst o nielubianych płytach lubianych zespołów, czyli temat, w którym pewnie każdy mógłby dodać coś od siebie. Autor wybrał cztery płyty i w nieprzegadanym stylu opisał, co mu się w nich nie podoba. Wyszło i krytycznie, i kulturalnie.

Brzydkie Słowo Na F

“Nowość nr 2″. Paweł Franczak napisał o zjawisku “circuit bending”. Naprawdę można dowiedzieć się czegoś ciekawego. I nagle okaże się, że większość z nas jako dzieci miała w sobie coś z artysty?

To by było na tyle, jeśli chodzi o wrzesień na polskich blogach. “Do zobaczenia” za miesiąc.

Anna Wojciechowska