Wypuścimy duchy z szaf – wywiad z CocoRosie

Wypuścimy duchy z szaf – wywiad z CocoRosie

O filmach, nowej płycie i koncertowaniu.

Sierra Casady i jej młodsza siostra Bianca przyjechały do Wrocławia, by wystąpić w ramach festiwalu filmowego. Ich koncert był przedostatnim wydarzeniem muzycznej części Nowych Horyzontów. Bilety, urzekająco tanie, rozeszły się szybko, a w sieci pełno było desperackich próśb o ich odsprzedanie. W sobotnie popołudnie siostry udzieliły kilku wywiadów, zgodziły się również na krótką rozmowę z Uwolnij Muzykę!, stwierdzając Let’s free it!

Najstosowniejszym tematem na początek rozmowy było kino. CocoRosie próbowały już swoich sił w dziedzinie muzyki filmowej. Nie nagrałyśmy jeszcze soundtracku naszych marzeń, mamy parę doświadczeń tego typu, ale wierzymy, że najlepsze jest jeszcze przed nami. Może to będzie ten film, nad którym pracujemy obecnie. Ich piosenki pojawiły się w u Bruce’a LaBruce’a w “Otto, czyli niech żyją umarlaki”, co może zaskakiwać. Mówią, że nie mają pojęcia, jak to się stało: To raczej nie jest film w naszym guście. Ale muzyka ma swoje własne życie, w pewnym momencie, zazwyczaj po nagraniu albumu, trzeba jej odpuścić. Różne rzeczy mogą się przydarzyć. Siostry Casady są otwarte na propozycje wykorzystania swojej twórczości - Nie ograniczamy się, z góry decydując, co zrobimy, a czego nie. Same oglądają niewiele filmów, preferując zmierzch i świt jako przedmiot obserwacji. Ostatnio spodobał nam się “Pineapple Express” [polski tytuł - "Boski Chillout"; 2008, reż. David Gordon Green]. Tylko raz na kilka lat natykamy się na film, który nas zainteresuje, podobnie jest niestety z książkami i muzyką. Ale jeśli już coś zdobędzie naszą uwagę, to staje się naszym ulubionym na jakieś kolejne pięć lat. Są filmy, które doceniamy jak malarstwo i oglądamy często. Należą do nich “Piękna i Bestia” Jeana Cocteau, “Piknik pod wiszącą skałą” i “Ciemny kryształ”. Pozwalamy im być częścią naszego świata. Nie robimy sobie typowych seansów z jedzeniem popcornu.

W czerwcu CocoRosie wydały singiel “We Are On Fire”. Poprzedni album, “Grey Oceans”, charakteryzowały słowem “zmierzch”, w refrenie nowej piosenki pojawia się “środek nocy”. Siostry zgadzają się, że może to oznaczać przejście do ciemniejszych klimatów na kolejnej płycie: Myślę, że wchodzimy w dzikie rejony, odblokowujemy je. Zamierzamy wypuścić parę duchów z szafy. Nad nowym albumem pracujemy nocą. Odstępy pomiędzy kolejnymi płytami w karierze duetu powiększają się regularnie za każdym razem o jeden rok, ale na sugestię, że piąta zostanie wydana w 2014 odpowiadają: Nie, nie, nastąpi to znaczniej szybciej. Nagramy ją asap. Najpóźniej w przyszłym roku. Nie przewidują na niej wielu kolaboracji, choć przyznają, że lubią wciągać ludzi do studia; wszystko będzie zależało od konkretnych sytuacji i piosenek.

Ostatnio CocoRosie grają koncerty niemal codziennie, ale tak intensywna trasa ich nie męczy. Męczące są właśnie dni bez koncertów, bo wtedy wypadamy z rytmu. Staramy się grać codziennie, odwiedzamy nawet małe miasta, żeby nie mieć przerw. Nie mają czasu na zwiedzanie, ale to również im nie przeszkadza. Nie lubimy zwiedzać. Omijamy zwiedzanie szerokim łukiem. Nie lubimy też lotnisk, dlatego podróżujemy autobusem. Koncertowanie przynosi im satysfakcję, a żeby repertuar nie nużył ani wykonawców, ani publiczności, każda piosenka jest zmieniana. Robimy remiksy. Dzisiaj też będzie dużo remiksów. Na pytanie, czy jest utwór, którego nie lubią grać, odpowiadają, że ich uczucia w stosunku do poszczególnych kompozycji zmieniają się z czasem, podlegają ciągłej transformacji. Perspektywa grania dla polskiej publiczności wyraźnie je cieszyła, a Sierra stwierdziła wręcz, że jest to jej ulubiona publiczność w całej Europie. Miejmy nadzieję, że w związku z tym wkrótce odwiedzą nas ponownie.

Katarzyna Borowiec