Relacjeprzemek

Wyrzuć wszystkie podręczniki!

Relacjeprzemek

Wyrzuć wszystkie podręczniki!
Warszawa/14.03.2015

Asaf Avidan i psychoterapia.

Niesłychanie otwarty człowiek. Pierwsza solowa płyta, “Different pulses” odniosła ogromny sukces, pomimo, że powstała dzięki/z powodu rozpaczy po rozstaniu. Potem swoją rozpacz woził po całym świecie i wszystkim o niej powiadał. To się podobno w psychologii nazywa przepracowaniem tematu. Niesamowicie szczery człowiek, który ma przemyślane wszystko, co działo się, dzieje i dziać będzie w jego życiu. Słucha się go z zapartym tchem. A na koncercie poza show daje lekcję osobistej psychoterapii.

Rozpoczął singlowym i otwierającym płytę “Over my head”. Dopracowane stroje, elegancki garnitur, lekko teatralne zacięcie? Koncert Asafa i zespołu to nie kolejny koncert z trasy. To przedstawienie, to przygotowany dla widza spektakl, gdzie główną rolę odgrywa muzyka, ale to, co sobą prezentuje cały zespół jest też ważne. Stąd garnitur od Dundop i suknie muzyków w stylu lat międzywojennych, z frędzlami i piórami.

Zapewne tak wygląda każdy z jego koncertów z trasy i w dobie globalizacji, selfie i youtube jesteśmy to w stanie sprawdzić, ale w czasie koncertu można było odnieść wrażenie, że jest tylko tu i teraz, my słuchamy, a artysta na scenie zdobywa się na spowiedź i najszczerzej na świecie wyśpiewuje nam swoje smutki. “Gold shadows”, “Cyclamen”, “Gomorrah”, “Ode to my tallamus”, czasem przechodząc do bardziej spektakularnych i żywszych “The jail that sets you free”, “A part of this”, czy “These words that you want to hear”.

Mniej niestety było kontaktu z publicznością, w porównaniu doi koncertów akustycznych. Nie było już opowiadania genezy każdej piosenki, za to był… wykład o miłości. Miłości trudnej, bolesnej, która zwala na ziemię i wydziobuje serce. Prawdy najprostsze i najoczywistsze. Trudne, opowiedziane w ironiczny sposób. Wyrzuć podręczniki o sztuce bycia w związku, kochaniu wystarczająco dobrze i jak być wiecznie szczęśliwym! Asaf wytłumaczy ci to ze sceny w kilka minut z rozwalającym uśmiechem na twarzy, do bólu szczerze. A ty będziesz zaskoczona, że to wszystko jest takie proste.

Maria Grudowska
fot. Anna Lenarcik