WywiadyprzemekHelen Money

Wywiad z Helen Money

WywiadyprzemekHelen Money

Wywiad z Helen Money

Kilka zdań o tworzeniu ponad podziałami i o nadchodzącej trasie koncertowej.


Prawdopodobnie tylko garstka zapalonych fanów wyczekuje dwóch nadchodzących koncertów Helen Money w Polsce, a gdyby nie towarzystwo Jarboe, wiolonczelistka nie mogłaby pozwolić sobie na występy w tak dużych klubach, jak Ucho i Fabryka. Niech Was jednak nie zmyli liczba odsłuchań na Last.fm czy YouTube, projekt Alison Chesley to twór niezwykły, który może zainteresować zarówno wielbicieli Sunn O))), Sonic Youth, jak i Nilsa Frahma. 16 lutego wytwórnia Aurora Borealis (z którą współpracowali między innymi The Haxan Cloak, Grumbling Fur czy Menace Ruine) wyda pierwszy wspólny album Jarboe i Helen, który jako pierwsi usłyszą uczestnicy lutowych koncertów.

Jarosław Kowal: Kiedy słucham twojej muzyki, muzyki Audrey Chen,  Hildur Gudnadóttir czy Okkyung Lee, słyszę bardzo eksperymentalne i indywidualne podejście do gry na wiolonczeli, ale nie mogę zrozumieć, co powoduje, że na koncerty Hildur przychodzi się raczej w garniturze, a z drugiej strony nie ma nic dziwnego w tym, że ty wyruszasz w trasę koncertową razem z Jarboe. Skąd bierze się ta różnica?

Alison Chesley: Dla mnie, jako słuchacza, wszystko sprowadza się do treści, jaką artysta próbuje przekazać. Jeżeli ktoś na scenie mówi coś wprost ze swego serca, będę tego słuchała. Myślę, że różnego rodzaju publiczność najczęściej chce usłyszeć coś nowego, coś, co pochodzi z miejsca, z którego tylko ty jako artysta również pochodzisz.

Są takie wydarzenia, jak na przykład festiwal Dni Muzyki Nowej, gdzie twoja muzyka pasowałaby idealnie, mimo że nie pojawiają się tam rockowe czy metalowe zespoły. Zdecydowałabyś się na występ w takim miejscu?

Zauważyłam, że zwolennicy wielu różnych rodzajów muzyki są zainteresowani moją twórczością, staram się więc nie ograniczać do konkretnej publiczności. Muzyka klasyczna, eksperymentalna, metal, ambient – myślę, że słuchacze tych gatunków mają ze sobą wiele wspólnego.

Jedziesz w trasę z Jarboe, z którą niedawno pracowałaś w studiu. Istnieje szansa, że zagracie nie tylko własne sety, ale także wykonacie część utworów wspólnie?

Tak, z całą pewnością wykonamy na żywo część utworów, które razem napisałyśmy. Nie mogę się doczekać tej części naszego koncertu.

O ile się nie mylę, nie zabierasz ze sobą perkusisty w trasę. Jak bardzo różnią się twoje koncerty od albumów?

Są bardzo podobne. Staram się stworzyć pełne brzmienie za pomocą loopera i efektów. Sądzę, że rezultat jest niemal identyczny.

Istnieje przestrzeń dla improwizacji w trakcie twoich koncertów?

Nie uważam siebie za improwizującego muzyka, mimo że mam wielki szacunek dla osób, które to robią. Moje utwory mają dokładnie opracowane struktury. Takie jest moje muzyczne pochodzenie i w tym czuję się najbardziej komfortowo.

Byłaś w Polsce w zeszłym roku. Wiem, że w trasie trudno zwiedzić cokolwiek poza klubem, ale może masz jakieś wspomnienia związane z tym miejscem?

Oczywiście mam dobre wspomnienia z Polski. Wszędzie, dokąd wyruszam spotykam ludzi, którzy są tak bardzo interesujący i mili, entuzjastyczni. Każde miasto jest inne. To jest dokładnie moja ulubiona część bycia w trasie – możliwość poznania odmiennej kultury i ludzi.

Współpracowałaś z mnóstwem artystów, komponowałaś dla teatrów… Domyślam się, że masz sporo planów na 2015 rok. Mogłabyś podzielić się nimi z czytelnikami?

Pracuję nad nowym solowym albumem. To mój priorytet. Nie jest łatwo, ponieważ ostatnio bardzo często jestem w trasie. Jestem mniej więcej w połowie tworzenia materiału i nie mogę się doczekać napisania reszty. To będzie moje czwarte solowe wydawnictwo i jestem poddenerwowana na myśl o efekcie końcowym.

Rozmawiał Jarosław Kowal

Helen Money oraz Jarboe wystąpią 28 lutego w gdyńskim klubie Ucho (bilety kosztują 45 zł w przedsprzedaży oraz 55 zł w dniu koncertu) i 1 marca w krakowskiej Fabryce (bilety: 55 zł/65 zł).