WywiadyprzemekPretty Lights

Wywiad z Pretty Lights

WywiadyprzemekPretty Lights

Wywiad z Pretty Lights.

Nowa era dystrybucji.

Jeszcze podczas festiwalu Audioriver 2014 w Płocku (nasza relacja), Pretty Lights poświęcił naszemu portalowi parę cennych minut. Oczywiście rozmowę zarejestrowaliśmy, zapraszamy do lektury.

Mateusz Grzeszczuk: Chciałbym oczywiście pogratulować nominacji do Grammy, w dodatku nadal jestem ciekaw, jaka była Twoja pierwsza reakcja.

Pretty Lights: Więc tak, nominacja do nagrody Grammy była dla mnie kompletnym zaskoczeniem. Byłem w trakcie trasy koncertowej po Stanach ze swoją ekipą, graliśmy koncert, przyjechał mój manager, wezwał mnie ze sceny i powiedział: twój nowy album został nominowany do Grammy. Nie miałem pojęcia, że coś takiego może się zdarzyć, w ogólne nie wydawało mi się to realne. Gdy się dowiedziałem, zachowałem spokój, zwinąłem blanta, poszedłem z nim do swojej ekipy i wyglądało to mniej więcej tak: Wiecie co? Mamy nominację do Grammy za najlepszy album elektroniczny!. Atmosfera była więcej niż radosna. Zagraliśmy świetny koncert; naprawdę, zabawa “przez całą noc”! Było fantastycznie.

Pojawiasz się w radiu SiriusXM (amerykańskie radio satelitarne – przyp. red.). W programie o festiwalu Audioriver wybrałeś 3 zespoły – Little Dragon, Specjal Request oraz Maribou State.  Skąd takie wybory?

Radiowy program w stacji Sirius Satellite ma nazwę “Hotshit” (sic). Oznacza to, że są tam najgorętsze, najlepsze bity. Brzmienie audycji jest zbliżone do gatunku, który gram. Wysłuchawszy więc wielu artystów z Audioriver wybrałem te kilka kawałków, które naprawdę mi się podobały. Chciałem, żeby reakcja słuchaczy na każdą z wybranych piosenek była identyczna: o cholera! that’s the hotshit! (sic). Ot i całe wytłumaczenie, dlaczego wybrałem tych artystów i te kawałki. Po prostu uznałem je za kawał dobrej muzyki.

Wcześniej zaznajamiałeś się z polskim rynkiem muzycznym? Znasz jakiś polskich DJ/producentów?

Jedna z grup, które dopiero co zagrały… Skalpel! Ooo, Boże! Jestem fanem Skalpela dłużej niż dekadę. Od czasu kiedy ukazał się ich pierwszy album poprzez Ninja Tune jestem ich prawdziwym fanem. Zacząłem wtedy odkopywać krążki wydane pod etykietą “Polish Jazz” (nie była to oddzielna wytwórnia, a jedynie seria wydawnicza – przyp. red.). Takie winyle są w Stanach naprawdę trudne do znalezienia. O wiele łatwiej znaleźć je w Polsce. Naprawdę lubię Skalpela, ponieważ bazują na starych wydawnictwach na winylu. Tak samo jak ja, ja zacząłem podobnie. No i świta mi jeszcze taki producent Noon. Uwielbiam polską scenę hip-hopową i polską “produkcję” hip-hopową.

No to po tym jak wspomniałeś Noona jestem ciekaw, jaki jest twój ulubiony raper?

Według mnie najlepszym raperem wszechczasów jest Slug z Atmosphere. Dwa z jego wielu albumów były naprawdę wybitne i zmieniły moje życie. Kocham Atmosphere. Kocham też Jay Z!

Dlaczego zdecydowałeś się umieścić swój album “Falling Up the City Skies” w sieci za darmo?

Chodziło głównie o to, by ta muzyka dotarła do jak największej ilości słuchawek i zestawów stereo. Chcę, by moja muzyka była po prostu słuchana. Wiedziałem, że w sytuacji gdy moja twórczość stanie się znana, popularna, to mógłbym zarabiać na graniu jej na żywo. I dokładnie to się stało. Zadziałało. Mogę żyć spokojnie, całkiem komfortowo, dzięki dochodom z koncertów live. I dzięki temu mogę dalej za darmo udostępniać moją muzykę. To bardzo nowoczesne podejście, które się opłaciło. Dziś, w roku 2014, gdy coraz popularniejszy staje się streaming, gdy coraz mniej i mniej ludzi ściąga nagrania na swoje komórki i komputery, czuję że jest to początek nowej ery, która spowoduje, że znów będę musiał zmienić sposób dystrybucji swojej twórczości.

Masz jakieś ulubione remixy swojej muzyki?

Oczywiście. Na moim ostatnim albumie “A Color Map of the Sun”,  tym, który został nominowany do Grammy, jest nagranie o nazwie “Done Wrong”. I to właśnie nagranie zostało zremixowane przez producenta Oppio. Tak, to mój ulubiony remix.

Dziękuję serdecznie za rozmowę i powodzenia!

Trzymajcie się!

Rozmawiał: Mateusz Grzeszczuk
Zdjęcie: Krystle Blackburn /  https://www.facebook.com/PrettyLights