Wywiad z Tomem Odellem

Wywiad z Tomem Odellem

Przepis na karierę błyskawiczną.


Tom Odell – debiutował w ubiegłym roku EP-ką “Songs from Another Love”, która została przyjęta przez krytyków i słuchaczy z ogromnym entuzjazmem i zwróciła na niego uwagę dziennikarzy na całym świecie. 3 marca gościł w Warszawie w klubie Palladium. Przed koncertem udało nam się zamienić z nim parę zdań.

Wszyscy twoi fani mogli zauważyć, że hit “Another Love” posiada dwa klipy…

Tak. Pierwszy klip był zwykłym filmikiem, drugą opcję zaproponował mi akurat reżyser i tak pomyślałem, że będzie to bardzo ciekawa rzecz do zrobienia.

Ostatni rok był dla ciebie przełomowy i w pewnym sensie ciężki. Trzeba być cały czas natchnionym…

Myślę, że pewien wpływ ma na mnie słuchanie cudzej twórczości. Kiedy sięgasz po muzykę innych artystów często inspiruje cię to do robienia własnej. Dodatkowo książki, historie, rzeczy których doświadczasz, rozmowy z ludźmi. To wszystko jest w jakimś sensie inspiracją do tworzenia.

Masz w ogóle czas dla swoich bliskich?

Mam wielu bardzo dobrych znajomych, dodatkowo utrzymuję kontakt z różnymi ludźmi. Teraz jest to oczywiście trochę ograniczone, bo ciągle jestem w trasie i nie mam czasu by spotykać się z przyjaciółmi.

Jak spędzasz wolny czas?

Lubię słuchać muzyki i oglądać filmy, również zwiedzać miasta, to jest zawsze fajna i ciekawa sprawa. Staram się obserwować jak najwięcej kultury i sztuki kiedy tylko mogę.

Pojawił się też okres pracy z zespołem Tom and The Tides.

To był bardzo krótki czas i dosyć niechlubna historia, nikt zazwyczaj mnie o to nie pyta. Wszystkie piosenki były praktycznie moje, w takim stylu jak piszę dzisiaj.

Skąd więc pojawiła się decyzja o solowej karierze?

Po prostu pisałem bardzo osobiste piosenki i pomyślałem, że powinny ukazywać się pod moim nazwiskiem. Teksty były bardzo intymne.

Kto miał wtedy wpływ na twoją twórczość?

Bardzo lubiłem Boba Dylana, Eltona Johna, Arcade Fire, później The Beatles i setki innych zespołów i muzyków. Mam nieskończoną listę ludzi i zespołów, które uwielbiam.

Aktualnie Tom Odell to doświadczony muzyk. Złote rady dla początkujących?

Staraj się robić najlepszą muzykę jaką potrafisz, a wszystko inne trafi na swoje miejsce. Kiedy piszesz dobre utwory, wszystko się nagle układa (śmiech). Ja naprawdę w to wierzę! Jeśli zajmiesz się najważniejszym, czyli muzyką, wszystko inne przyjdzie z czasem i doskonale się ułoży.

Masz czas na wizytę w sklepie muzycznym?

Zazwyczaj nie kupuję płyt, używam iTunes, a płyty kupuję okazjonalnie.

Co widnieje na twojej playliście?

Teraz słucham “Let It Bleed” Rolling Stonesów, to świetny album. Słucham go bardzo często. Ostatnio słucham także Cheta Fakera, jego cover “No Diggity” jest genialny.

Prace nad twoim nowym krążkiem trwają?

Tak, zdradzę tyle, że trochę piszę na kolejny album.

W swoich utworach umieszczasz duże pokłady uczuć i emocji. Nie bałeś się, że możesz wyśpiewać zbyt dużo, obnażyć się w pewien sposób?

Wiesz, że nie? Wydaje mi się, że zawsze jest inaczej. Emocje przerzucam na fortepian, słowa, ale zawsze jestem w innej sytuacji, gdy nad tym pracuję. Moim zdaniem w moich piosenkach jest wystarczająco dużo wieloznaczności, aby ukryć pewną prawdę. Nigdy nie piszę o konkretnych osobach czy miejscach, ale wiadomo, że czasem jest z tym problem…

Jak wspominasz swój performance z Nicole Scherzinger?

To było fajne doświadczenie, ona jest świetna. Dogadaliśmy się od razu; jest cudowną piosenkarką.

Pracując i przebywając w Anglii mogłeś spotkać wielu Polaków.

Tak, miałem polskiego kolegę, gdy pracowałem w restauracji w Brighton. Akurat był tam szefem kuchni, świetny gość! Opowiadał mi dużo o Warszawie i stąd znam to miejsce i uważam, że naprawdę fajnie jest się tu znaleźć.

Może puszczał ci nasze rodzime utwory?

Nie znam żadnej polskiej muzyki, ale założę się, że jest wspaniała. Rano zdążyłem pospacerować po Warszawie, to piękne miasto.

A po koncercie Tom Odell wybiera się do…

Jutro jedziemy do Niemiec na kolejny koncert.

Rozmawiał Mateusz Grzeszczuk