Wyzwanie dla geniusza – wywiad z Tilmanem Ehrhornem

ehrhorn.jpg Wyzwanie dla geniusza – wywiad z Tilmanem Ehrhornem

Główna gwiazda drugiego dnia Festiwalu Ambientalnego, Tilman Ehrhorn, udziela odpowiedzi na pytania portalu Uwolnij Muzykę!. Robi to konkretnie i treściwie. A mówi o istocie muzyki elektronicznej, pojęciu geniuszu, “innym” życiu i technicznych ograniczeniach.

UwolnijMuzykę!: Bardzo trudno jest znaleźć informacje na Twój temat w języku polskim. Dlaczego? Myślisz, że jesteś znanym artystą w Polsce?

Tilman Ehrhorn: Nie mam pojęcia. Nie zajmuję się tym. Aczkolwiek moje wrażenie w rzeczywistości jest nieco inne. Kilka lat temu udzielałem wywiadu polskiemu dziennikarzowi i sprawiał wrażenie w pełni przygotowanego i dobrze poinformowanego na temat pracy, jaką wykonywałem w przeszłości, a także mojej toczącej się kariery. Już drugi rok z rzędu gram na polskim festiwalu bez większych akcji promocyjnych z mojej strony, więc nie mam powodów do narzekań.

UwolnijMuzykę!: Jaki jest Twój cel wizyty we Wrocławiu?
Tilman Ehrhorn: Zagranie zaprojektowanego całkowicie na nowo setu w moim wykonaniu, przedstawienie trochę dobrej muzyki, poznanie kilku interesujących ludzi. Generalnie, spędzenie świetnego czasu.

UwolnijMuzykę!: Jaki jest Twój cel tworzenia muzyki?
Tilman Ehrhorn: Pozostanie w kontakcie zarówno z samym sobą, jak i ludźmi, którzy odbierają muzykę, na innym niż przeciętny, poziomie komunikacji.

UwolnijMuzykę!: Jak uplasowałbyś samego siebie na scenie współczesnej muzyki elektronicznej?
Tilman Ehrhorn: Ciężko powiedzieć, wiele rzeczy rozwija się równolegle. Raczej się rozmijają niż łączą, jednak wszystko wciąż sprowadzane jest do terminów “muzyka elektroniczna” albo “współczesna elektronika”. Dlatego też ciężko jest stwierdzić jak ważny bądź jak wpływowy jest ktoś w tym całym tyglu. Osobiście, zdecydowanie jestem pod wpływem wielu artystów. Mam również nadzieję, że sam staję się inspiracją dla innych.

Uwolnij Muzykę!: W takim razie jak oceniłbyś samą współczesną elektronikę na tle historii całego gatunku?
Tilman Ehrhorn: Wydaje mi się, że jej rozwój to proces wciąż postępujący, jednakże niektóre
z najważniejszych cech muzyki elektronicznej nie zostaną bądź nie mogą już zostać ulepszone.

Uwolnij Muzykę!: Co jest najważniejsze w kreowaniu muzyki elektronicznej?
Tilman Ehrhorn: Uważam, że wiele zależy od osoby ją nagrywającej, ale dla mnie najważniejsze jest to, że ta muzyka w pewien sposób pozwala utrzymać organiczność i ludzkiego ducha, pomimo, że większość rzeczy tworzona jest przez maszyny.

Uwolnij Muzykę!: Co, zaś, najważniejsze jest w Twojej muzyce?
Tilman Ehrhorn: Jest to zmienne w zależności od danego projektu, ale rzeczy, o których już wspomniałem pozostają niezmienne i są niezwykle istotne.

Uwolnij Muzykę!: Większość dźwięków opartych jest o mikro fragmenty ampli, które są tworzone
i edytowane, by wykreować  rytmiczny dźwięk.
– brzmi jak pomysł geniusza. Czyżbyś był geniuszem?

Tilman Ehrhorn: Właśnie o tym wspomniałeś. Tak, jestem geniuszem, ale nikomu o tym nie mów.
A tak poważnie, rzeczywiście, może to być pomysłowe, ale sądzę, że nie jestem jedynym, który wpadł na coś takiego. Jednak używanie materiału w sposób inny niż miało to miejsce do tej pory jest dla mnie bardzo atrakcyjne (także w tej nie muzycznej sferze życia).

Uwolnij Muzykę!: Którzy spośród innych muzyków są dla Ciebie geniuszami?
Tilman Ehrhorn: Szczerze mówiąc, mam pewne problemy z pojęciem geniuszu, ponieważ istnieje tak wiele różnych rzeczy, które są istotne podczas procesu tworzenia muzyki. Dlatego, w moim odczuciu, każdy, kto tworzy dobrą muzykę musi być kimś na kształt geniusza, lecz to nie wystarczy, by wymyślić coś naprawdę wspaniałego, zważywszy na masę technicznych rzeczy, które muszą być wokół tego wykonane.

Uwolnij Muzykę!: Czy wierzysz zatem w nieograniczone możliwości ludzkiej kreatywności podczas tworzenia muzyki?
Tilman Ehrhorn: Nieograniczone możliwości ludzkiej kreatywności mają związek z tą stroną geniuszu, podczas gdy zawsze będą istniały ograniczenia związane z urządzeniami potrzebnymi do tworzenia muzyki. W rzeczywistości rozwój nowych instrumentów i narzędzi, które przełamią te ograniczenia, może być dobrym wyzwaniem dla geniusza. Z drugiej strony, niekiedy lubię proste zawężenia albo zwyczajne możliwości instrumentów, ponieważ uwielbiam miewać dobre pomysły na stworzenie czegoś z nich.

Uwolnij Muzykę!: Które ze swoich dzieł uważasz za najbardziej perfekcyjne?
Tilman Ehrhorn: Najlepszą zawsze jest, mam nadzieję, rzecz, którą stworzyłem ostatnio, którą, obecnie jest nadchodzące wydanie “Past Utopia”, które ukaże się w Neo Ouija pod moim nazwiskiem. Lecz wciąż istnieje wiele utworów z przeszłości, przykładowo kilka kompozycji z mojego debiutu “Task”, które lubię cały czas, i których nie stworzyłbym w inny sposób nawet dzisiaj.

Uwolnij Muzykę!: Czy wszystkie swoje aktywności traktujesz z taką samą pasją?
Tilman Ehrhorn: Przynajmniej staram się. Myślę, że to bardzo ważne, by tak traktować większość czynności i codziennie koncentrować na nich swoją pasję i poświęcać im określony wysiłek.

Uwolnij Muzykę!: Czy masz na coś poza muzyką?
Tilman Ehrhorn: Czasu pozostaje niewiele. Pracuję jako profesjonalny muzyk, nie tylko związany
z muzyką elektroniczną. W moim “innym” życiu jestem saksofonistą, gram koncerty jazzowe, komponuję i uczę. I to jest dla mnie w porządku. Reszta mojego wolnego czasu zarezerwowana jest dla rodziny i dwójki dzieci.

Uwolnij Muzykę!: Czy znajdziesz więc czas na zwiedzenie Wrocławia? Mam nadzieję, że tak.
Tilman Ehrhorn: Oczywiście. Zarezerwowałem dodatkową noc na przyjazd dzień przed występem, by otrzymać przynajmniej niewielkie wrażenia związane z miastem, o którym tak dużo dobrego słyszałem od polskich i niemieckich przyjaciół. Prawdą jest, że mój koncertowy partner, Radosław Kowalski, który wykonuje wizualną część koncertu, mieszkał we Wrocławiu przez ładnych parę lat. Może okazać się dobrym przewodnikiem. Czekam na to z niecierpliwością.

Uwolnij Muzykę!: Dziękuję za możliwość zadania Ci kilku pytań. Jestem bardzo wdzięczny. Życzę wszystkiego dobrego.
Tilman Ehrhorn: Wielkie dzięki również!

pytania zadał: Michał Baniowski
fot.: materiały prasowe