Yellow Ostrich – “Strange Land”

Yellow Ostrich – “Strange Land”
Barsuk/2012

Czyste melodie przybrudzone interesującymi dźwiękami.

Kto by pomyślał, że Alex Schaaf w tak krótkim czasie znajdzie kolegów do pomocy przy nowym albumie. “The Mistress” wokalista nagrywał sam w swoim pokoju i wyszło ciekawie. Przy “Strange Land” pracowało już trzech muzyków. Schaaf powiedział, że jego pierwsza płyta to mężczyzna w sypialni, natomiast “Strange Land” to zespół w dużo większym pomieszczeniu.

Płyty jako całości słucha się bardzo dobrze. Nie są to poodrywane od siebie strzępki dźwięków tak bardzo eksperymentalnych, że nie wiadomo, z której strony to ugryźć. Nie jest to tylko typowy folk ani rock. Trio znalazło kilka nietuzinkowych rozwiązań, które uwidaczniają się przede wszystkim w kolaboracji perkusji z innymi instrumentami, za które odpowiadają Michael Tapper i Jon Natchez. W “Elephant King” gitara i trąbka tworzą tło dla bębnów. Zdarza się jednak, że perkusja w pewnych momentach przyćmiewa nieco głos wokalisty. Na płycie znalazły się utwory mocne i energiczne, takie jak “Marathon Runner” i “Stay At Home”. W “The Shakedown” słyszymy więcej gitarowych riffów, z kolei w “When All Is Dead” mamy do czynienia z wariacjami na trąbce. Nieco spokojniejsze kawałki, np. “I Want Yr Love” i “Wear Suits”, dodają etno-charakteru całej płycie.

“Strange Land” to album dodający energii. Nie można powiedzieć o nim zbyt wielu złych rzeczy, bo to wielki krok do przodu. Mamy tu trochę eksperymentów, ale w bezpiecznej dawce. Co prawda, niektóre utwory po kilku przesłuchaniach mogą nudzić, a to wszystko przez powtarzający się motyw ożywczego spokoju przez 3/4 piosenki, żeby następnie łamać rytm gitarami lub niesamowicie mocną perkusją. Jest to trochę krzywdzące dla płyty, bo ileż można czekać na najlepsze momenty? Nie wszyscy są tak wytrwali.

Alex Schaaf śpiewa I am the teller of tales, I am a story, więc czas sprawdzić te historie i czyste melodie przybrudzone interesującymi dźwiękami.

Ewelina Malinowska