Felietonyprzemek

You! – The Kills z Paryża

Felietonyprzemek

youyoufr.jpg You! – The Kills z Paryża

You! to projekt stworzony przez dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą paryskich muzyków Romualda Boivina i José Reisa Fontao. We Francji, ci dwaj Panowie są bardziej znani ze swoich macierzystych formacji czyli Stuck In The Sound oraz I Am Un Chien, ale we wrześniu 2010 zrobiło się o nich głośno właśnie za sprawą projektu You! oraz albumu pod tym samym intrygującym tytułem.

Wyjaśnienie znaczenia nazwy poprzez fakt, że każdy kto sięgnie po muzykę You! znajdzie w niej część siebie może wydać się banalne ale ja je kupuję. Wystarczy posłuchać tanecznego “Heart”, melancholijnego “Thank You” czy też wpisującego się w czysto brytyjski indie rock “To Dissapear”. Zespół oferuje muzyczną różnorodność, co powoduje że płyta nie powoduje uczucia znużenia.

W wywiadach Panowie nie ukrywają, że ich pierwsze spotkanie (które o dziwo pamiętają mimo dużej ilości spożytego alkoholu) nie wróżyło bliższej współpracy a tym bardziej głębokiej przyjaźni która się między nimi zrodziła i którą da się wyczuć słuchając albumu “You!” Sam zespół przyznaje że tworzy pewnego  rodzaju rodzinę. Większość utworów powstała w domu Boivina, który również zaprojektował okładkę płyty. Teledysk do “To Disappear” został nakręcony przez José, a skład koncertowy uzupełniają Douglas Cavanna oraz David Fontao czyli brat wokalisty. Zażyłość między muzykami pozwoliła na stworzenie świetnego materiału na płytę. Wyjaśnienia i ustalenia podczas pracy nad albumem były więc zbędne, ponieważ nagrywając, każdy z muzyków znał dokładnie swoje miejsce i rolę w zespole. Zespół podobno równie świetnie sprawdza się na koncertach, zarówno dzięki wyżej wspomnianej zażyłości miedzy członkami zespołu oraz rzadko spotykanej charyzmy Boivina i Fontao.

W jednej z recenzji które pojawiły się w internecie nazwano ich  “The Kills z francuskim lektorem z ocenzurowanymi scenami erotycznymi ale z nasilającym się szaleństwem napisów.” Zespół nie obraża się o takie porównania. Biorąc pod uwagę, że Francuzi są raczej powściągliwi w ocenach, recenzje typu “żadnej sztuczności i ulepszaczy, po prostu niezmierny talent” oraz “schizofreniczny i przejmujący głos José przywołuje na myśl zarówno romantyzm jak i rozpustę”  muszą oznaczać że You! to zespół niezwykle utalentowany, co pozwala wierzyć że scena francuska ma również coś ciekawego do zaprezentowania światu.

Katarzyna Sobelga