Felietonyprzemek

Zespół Marie Key

Felietonyprzemek

marie-og-nina-persson.jpg Zespół Marie Key

Gdy byłem mały i nie rozumiałem angielskiego, zupełnie inaczej słuchałem zagranicznej muzyki. Liczył się rytm, brzmienia i charyzma głosu. Gdy posłuchałem Marie Key Band, poczułem się jakbym powrócił do czasów dzieciństwa. Nie znam duńskiego, ale płyta “Hver Sin Vej” przemówiła do mnie uniwersalnym językiem muzyki. Zostałem przekonany.

Najważniejsza postać w Marie Key Band to jak łatwo się domyśleć Marie Key. Jest ona jednocześnie gitarzystką i piosenkarką. Jej głos ma bardzo charakterystyczną barwę. Bardzo spodobało mi się u niej to, że przekonująco wykorzystuje zarówno ekspresje dziewczęcą, jak i kobiecą. Marie sprawdza się w bardzo różnych utworach. Przez cały czas wiemy jednak, że mamy do czynienia z kreacją tej samej artystki.

Marie i jej zespół uwielbiają niesztampowe brzmienia i rozwiązania aranżacyjne. Regularnie słychać w nagraniach kontrabas czy ludowe instrumenty perkusyjne. Ponadto piosenki Marie Key Band przepełnione są wszelkimi dźwiękami pochodzącymi z klawiszy. Często można wysłyszeć celestę czy mellotron, przywołujący skojarzenia z muzyką końca lat 60.

Najbardziej znanym utworem Marie Key Band jest prawdopodobnie “Kleptoman”. Można go odsłuchać na youtube. Dla mnie jednak najfajniejszym numerem ekipy Marysi jest “Almindelig Dag”. Brzmienie piosenki to wyjątkowo apetyczna układanka. Dzwonkowe klawisze, tamburyn i odlotowe dwugłosy, przywodzące na myśl francuski pop. Grupa nie byłaby sobą, gdyby nie umieściła w utworze czegoś niespodziewanego. Tym razem jest to gwizdany przerywnik w środku piosenki.

Marie Key jest jak na razie dobrze znana w ojczyźnie. Wystąpiła m.in. na słynnym festiwalu w Roskilde. Poza Danią jej zespół dopiero staje się rozpoznawalny. W Polsce Marie jest znana dzięki współpracy z Czesławem Mozilem. Zaśpiewała z nim “Botany Play”, na płycie “Song For a Gatekeeper”. Jest to jedna z najciekawszych piosenek na tym albumie, nagranym jeszcze z grupą Tesco Value.

“Almindelig Dag”

Janek Samołyk
tekst pochodzi z portalu www.skandynawia.pl

Przeczytaj inne felietony Janka Samołyka