Festiwale wiosna/lato 2018 - miniprzewodnik

Festiwale wiosna/lato 2018 - miniprzewodnik
LIV

3 utwory

1.  The Internet feat. Kaytranada - "Girl" 

2. Kali Uchis feat. Tyle the Creator - "After the Storm"

3. LIV - "Heaven"

Dziecinnie prosty wybór.

Czego będzie się słuchać w tym roku, czym nas zaskoczą artyści i jakie zespoły brzmią lepiej na żywo niż na płycie okaże się już za chwilę, bowiem sezon festiwalowy rusza niebawem. Właśnie trwają ostatnie przymiarki line-upów i zaczynają się wyprzedawać bilety na popularniejsze wydarzenia. Czas najwyższy, by chociaż w niewielkim stopniu zaplanować swoje festiwalowe lato i nie pozostawiać wszystkiego przypadkowi. Dobrze by było wsłuchać się w siebie i odpowiedzieć na pytania: gdzie moglibyśmy się dobrze czuć, jakiej muzyki mamy ochotę posłuchać i najważniejsze w jakim towarzystwie. Do tego, żeby mieć komfort bujając przez chwilę w obłokach i nie zaliczyć później awaryjnego lądowania wypada wziąć pod uwagę budżet jakim dysponujemy. Festiwale to jednak w większym bądź mniejszym stopniu biznes i ktoś zarabiać na nas będzie. Zatem mała kalkulacja może wyjść tylko na dobre. Nie wszystko da się oczywiście przewidzieć z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale warto choćby kupić wcześniej bilet, a wtedy wydatki związane z wyjazdem na festiwal rozłożą się. Ważne, żeby dobrze zainwestować w swoje wspomnienia, by później przez pozostałą część roku czerpać z tego profity. Do tego niezbędna jest też znajomość festiwalowych trendów sezonu wiosna/lato 2018. 

Nuits Sonores (6-13.05.2018, Lyon, Francja)

Kilka nocy i dni zanurzenia nie tylko w dźwięku, czyli ten jeden drobny detal sprawiający, że całość staje się wyjątkowo interesująca. Festiwal "Nuits Sonores" jest swego rodzaju platformą wymiany pomysłów, projektów artystycznych i inicjatyw kulturalnych. Pomysł narodził się na przełomie lata i jesieni 2002 roku. Dziś, po szesnastu latach laboratorium kulturalne, artystyczne i miejskie nadal prowadzi swe badania. Z pokorą i determinacją przygląda się nowoczesnej kulturze doby cyfryzacji. Szuka przyszłych artystów, wyłaniających się estetyk i promuje pionierów. Patronat nad poszczególnymi dniami obejmą w tym roku: Jennifer Cardini, Daniel Avery, Four Tet i Paula Temple. Będzie można posłuchać niezależnych elektronicznych dźwięków z Francji i całego świata.

Zagrają m.in.: Rone, James Holden, Floating Points, Ben Frost czy The Hacker. Gość specjalny: Kamasi Washington.

Karnet: 167 €

Więcej informacji: https://www.nuits-sonores.com

 
 

The Great Escape (17-19.05.2018, Brighton, Wielka Brytania)

Największa ucieczka w nowości wyprzedzająca o lata świetlne listy przebojów, czyli co będzie modne za dwa, trzy sezony. The Great Escape to festiwal nowej muzyki, prezentujący czterystu pięćdziesięciu wschodzących artystów z całego świata w ponad trzydziestu różnych lokacjach w obrębie miasta. To miejsce, w którym można odkryć swoich przyszłych ulubionych wykonawców, posłuchać ich w intymnej atmosferze, a także spotkać przedstawicieli przemysłu muzycznego. Prowadzone są branżowe warsztaty i panele dyskusyjne. Często porównywany do amerykańskiego South by Southwest (SXSW). W programie również The Alternative Escape, czyli wydarzenia specjalne, tajne koncerty i wieczory klubowe. Weekend pełen muzycznej różnorodności gatunkowej, którego nie można przegapić.

Zagrają: Przyszłe Beyonce, Jaye-Z, Daft Punki i Radioheady.

Karnet: 65 £

Więcej informacji: http://greatescapefestival.com

 
 

Primavera Sound (30.05-3.06.2018, Barcelona, Hiszpania) 
NOS Primavera Sound (7.06-9.06.2018, Porto, Portugalia)

Primavera Sound to jedna z najbardziej uznanych europejskich marek festiwalowych i pewniak na rozpoczęcie sezonu. Line-up ogłaszany jest za jednym zamachem najcześciej w postaci krótkiego filmu wideo. Od razu wiadomo czy warto kupować karnet. Jak mało na którym festiwalu w symbiozie muzykują w barcelońskim Parc del Forum artyści cieszący się uznaniem na całym świecie, jak i przedstawiciele reprezentujący scenę niezależną. Posłuchać więc można wartościowego popu i rocka, a także poznać dźwięki wywodzące się z elektronicznego podziemia. Organizatorzy cały czas starają się wzbogacać i uatrakcyjniać program imprezy. Od dwóch lat istnieje przestrzeń Primavera Bits, gdzie rozpoczyna się festiwalowy dzień i posłuchać można muzyki w tempie od 100 do 150 BPM (ang. beats per minute), a w tym roku dzięki nowo utworzonej scenie muzyka dotrze po raz pierwszy na samą plażę. Chyba warto znaleźć choćby „minutkę”, żeby poczuć barceloński beat. Od siedmiu lat Primavera Sound Barcelona ma także młodsze, a co za tym idzie nieco mniejsze rodzeństwo w postaci NOS Primavera Porto, które zaczyna muzykować weekend później.

"Spowinowaceni" wykonawcy to m.in.: Nick Cave And The Bad Seeds, Lorde, Tyler The Creator, Father John Misty, Fever Ray, A$ap Rocky, Rhye, Four Tet, Floating Points, Kelela, Ibeyi, Thundercat, Arca, Grizzly Bear, Joe Goddard.

Tylko Barcelona: Bjork, The Blaze, Charlotte Gainsbourg, Chromeo, CHVRCHES, Haim, The Internet, Jon Hopkins Live, Jorja Smith, Lykke Li, The National, Slowdive, Sylvan Esso i Warpaint.

Tylko Porto: Jamie xx

Karnet: 215 € (Barcelona), 125-145 € (Porto)

Więcej informacji: https://www.primaverasound.eshttps://www.nosprimaverasound.com

 
 

The Halfway Festival (29.06-1.07.2018, Białystok, Polska)

W Białymstoku raz do roku, spomiędzy chmur, wyłania się słońce. Kameralny festiwal w malowniczej okolicy bez markowych zespołów i metek headlinerów. Nikt nie kręci snapów, zaproszeni artyści grają dla publiczności, a nie dla kasy. Z dala od błysków fleszy. Obowiązuje hasło: "Blisko ludzi, blisko muzyki". The Halfway Festival odbywa się w posiadającym doskonałą akustykę Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej. To jego niewątpliwy atut. Warto przystanąć w połowie drogi na wakacje i po prostu posłuchać.

Wystąpią: ludzie i muzycy

Karnet: 160/140 PLN

Więcej informacji: http://www.halfwayfestival.com/

 
 

Tauron Nowa Muzyka (28.06-1.07.2018, Katowice, Polska)

Mały, czarny jak węgiel i zawsze w modzie. Ważny element festiwalowego tryptyku śląskiego (obok OFF festiwalu i Ars Cameralis). Najbardziej hipnotyzujący z polskich festiwali powstały na skutek wydobycia nowoczesnych brzmień w scenerii związanej z historycznym dziedzictwem Górnego Śląska. Zaprasza tych artystów, którzy łączą niecodzienne, czasem awangardowe pomysły, z umiejętnością dotarcia do wielotysięcznej publiczności. Można posłuchać tego, co najciekawsze we współczesnej muzyce. Od dźwięków z pogranicza jazzu, przez elektronikę, na tanecznych rytmach kończąc. Od wielu lat uważnie śledzi kariery największych gwiazd oraz dobrze zapowiadających się debiutantów.

W tym roku fedrują m.in.: Carl Craig, Fever Ray, Nightmares on Wax i Kurws

Karnet: 269-439 PLN

Więcej informacji: http://festiwalnowamuzyka.pl

 
 

Lovebox Festival (13-14.07.2018, Londyn, Wielka Brytania)

Kolorowe lato w mieście w parkowej scenerii, ekscytujący line-up i jazda na tradycyjnych wrotkach do muzyki przygrywanej przez DJ-ów. Niby nic takiego. Festiwal jakich wiele, ale gwiazda jakich mało. Fani serialu "Atlanta" pewnie już się domyślają o kim mówię. Prosto z rozdania nagród Grammy, laureat Złotych Globów i Emmy, odtwórca roli Lando Calrissiana w najnowszej odsłonie "Gwiezdnych Wojen", chyba najbardziej rozchwytywany artysta branży rozrywkowej: Donald Glover aka Childish Gambino! Jedna z dwóch szans "złapania" go w Europie. Glover zarzeka się, że kończy z projektem Gambino. Szykownie byłoby po prostu tam być.

Zagra: Childish Gambino, Childish Gambino, Childish Gambino...

Karnet: 115 £

Więcej informacji: http://loveboxfestival.com

 
 

Melt! Festival (13-15.07.2018, Ferropolis, Niemcy)

Zagrają: The XX, Florence + The Machine, Fever Ray, Tyler The Creator, Nina Kraviz, Mura Masa, Odesza, Jon Hopkins (live), Ben Klock, Modelselektor (DJ), Apparat (DJ), Cigarettes After Sex, Little Dragon, The Internet, BADBADNOTGOOD, Princess Nokia, The Black Madonna, Ellen Allien, Mount Kimbie, Rio, Alma, Kali Uchis, ZHU, Fatima Yamaha, Parcels, Fischerspooner, The Blaze, Westbam, WhoMadeWho, Rex Orange County, George Fitzgerald (live), Robag Wruhme...

Celowo odwróciłem w tym przypadku wcześniej przyjętą kolejność, by zwrócić Waszą uwagę na zaledwie część nazwisk artystów wymienionych większą czcionką na plakacie promującym Melt! Jak chodzi o line-up niemiecki festiwal jest nie do przebicia w Europie. Może jedynie z nim konkurować nieobecne w tym roku w stawce z powodu przerwy na rekultywację terenu Glastonbury. Projektanci t-shirtów mają pewnie mały zgryz jak tych wszystkich wykonawców zmieścić na jednej koszulce. Kłopotliwe może też być wysłuchanie wszystkich artystów, którzy znajdą się na liście pt. "muszę posłuchać", choć o ile mnie pamięć nie myli przynajmniej dwie najważniejsze sceny działały naprzemiennie. Sceneria postindustrialna, a w pobliżu jezioro. Nawet jak pogoda nie dopisze, to zostaje muzyka. Tam i tak nic innego się nie liczy. 

Karnet: 129 €

Więcej informacji: http://meltfestival.de/en/

 
 

Montreux Jazz Festival (29.06-14.07.2018, Montreux, Szwajcaria)

Dźwiękowy dym czy może raczej jam nad Jeziorem Genewskim, czyli drugi największy na świecie festiwal poświecony muzyce jazzowej. Wbrew pozorom, to nie tylko impreza dla starych ludzi. Szwajcarski festiwal poszedł z duchem czasu. Obok znanych jazzmanów można posłuchać gwiazd pokroju Lauryn Hill, Ushera czy Kasabian. Podczas wieczorów tematycznych występują po sobie kolejno np.: Sampha, Solange i Erykah Badu często kończąc koncert wspólnym jam session. Były i zestawienia kontrowersyjne jak Beth Ditto i Pet Shop Boys czy wreszcie coś dla kuracjuszy: Tom Jones. Jednym słowem eklektyzm muzyczny dla ludzi w każdym wieku. Obok biletowanych koncertów odbywających się m.in w legendarnym Auditorium Stravinski, pociągach relacji Montreux - Rochers-de-Naye (głównie nowoorleański jazz) czy na statku podczas rejsu po Jeziorze Genewskim można wybrać się na bezpłatne warsztaty lub posłuchać muzyki w parku. Z trzydniowej imprezy zapoczątkowanej ponad pół wieku temu festiwal przekształcił się w dwutygodniowe święto muzyki. Na pewno warto tam zajrzeć, gdy kurort nie żyje tylko samymi wakacjami, by poczuć się przez chwilę jak fan Franka Zappy podpalający miejscowe kasyno.

Zagrają: Elton John i inni. Ogłoszenie pełnego programu i sprzedaż biletów 17 kwietnia.

Karnet "All Music Pass": 1490 CHF. Ceny biletów na pojedyncze wydarzenia i szczegółowy program zostaną ogłoszone 17 i 18 kwietnia.

Więcej informacji: https://www.montreuxjazzfestival.com

 
 

Colours of Ostrava (18-21.07.2018, Ostrava - kompleks huty Dolni Vitkovice, Czechy)

Coś dla znudzonych Open'erem. Pełna gama kolorów, jeśli chodzi o różnorodność muzyki. Stosunkowo niedrogo i po sąsiedzku. Na czeskim festiwalu można posłuchać dosłownie wszystkiego - począwszy od awangardy, przez muzykę świata, na popie kończąc. Odrębne miejsce w programie zarezerwowane jest co roku dla polskich zespołów. Można zobaczyć jak muzyka rodzimych artystów (w poprzednich latach byli to m.in.: Brodka, Artur Rojek, Bokka, The Dumplings) sprawdza się za granicą i jaki jest jej odbiór wśród tamtejszej publiczności. Postindustrialna sceneria kompleksu huty Dolni Vitkovice, w którym odbywa się festiwal może kojarzyć się z Tauron Nową Muzyką. Zresztą jedna ze scen tematycznie od katowickiego line-upu nie odbiega. Za granicą, a jakby jak u siebie. Można chodzić w podomce.

Zagrają: Jon Hopkins, HVOB, Gus Gus, Paul Kalkbrenner, London Grammar, Kaleo, Beth Ditto, George Ezra, Kygo i inni. 

Karnet: 122 €

Więcej informacji: https://www.colours.cz

 
 

Flow Festival (10-12.08.2018, Helsinki, Finlandia)
Oya Festival (9-11.08.2018, Oslo, Norwegia)
Way Out West (9-11.08.2018, G
öteborg, Szwecja)

Modnie, lecz nie na każdą kieszeń. Imprezy cieszące się ograniczoną, około dwudziestopięciotysięczną frekwencją. O ile wyjazd do Ostrawy porównałbym do buszowania po sklepach z używaną odzieżą, to wyjazd na jeden z trzech skandynawskich festiwali byłby zakupami w butiku młodnego (neologizm powstały z połączenia słów: młody i modny) projektanta. Zresztą, czy to Finowie, czy Norwegowie, czy w końcu Szwedzi, to noszą się mniej więcej podobnie i jak się okazuje niemal takiej samej muzyki słuchają. Wymuszone jest to kwestiami organizacyjnymi. Zwykle festiwale Flow, Oya i Way Out West "wymieniają" się artystami, jako że terminy imprez częściowo się na siebie nakładają. Flow odbywa się na terenach zabytkowej elektrowni, natomiast Oya i Way Out West to już miejskie przestrzenie parkowe. Jeśli przyjdzie Wam przypadkiem znaleźć się w jednej z nich, to warto zwrócić uwagę na artystów pochodzących z kraju, w którym dana impreza się odbywa. Mają oni znacząco większy udział w rynku festiwalowym niż np. rodzimi wykonawcy w Polsce. Skandynawowie swoje chwalą, cudze znają.    

Wspólni artyści: Arctic Monkeys, Kendrick Lamar, Lykke Li, Fever Ray, Jorja Smith, Patti Smith, Brockhampton, St Vincent.

Na 2/3: Arcade Fire (Norwegia i Szwecja), Bonobo (Finlandia i Szwecja), Kevin Morby (Norwegia i Szwecja).

Karnety: 195 € (Flow Festival), 2800 NOK (Oya Festival), 1995 SEK (Way Out West)

Więcej informacji: https://www.flowfestival.comhttp://oyafestivalen.nohttp://www.wayoutwest.se

Sziget Festival (8-15.08.2018, Budapeszt, Węgry)

"Dołącz do rewolucji" głosi hasło reklamowe największego festiwalu w Europie, który dodatkowej promocji już moim zdaniem nie potrzebuje. Rozdają paszporty, jeśli ktoś ma zamiar zostać kilka dni. Nie ma problemu z wjazdem na wyspę po środku Dunaju, natomiast bywają trudności z powrotem do rzeczywistości. Polecam i jednocześnie przestrzegam. Po wyjeździe na Sziget nic już nie będzie takie samo i zapragnie się wracać tam co roku. Jest to festiwal, w którym chodzi nie tylko o muzykę. Liczy się również niczym nieskrępowana zabawa i zanurzenie w południowym słońcu. Uliczne teatry, imprezy na statku pływającym po Dunaju, występy cyrkowe i koncerty gwiazd światowego formatu. Gigantyczne uzdrowisko dla duszy (muzyka) i ciała (łaźnie lecznicze w Budapeszcie). Letnio, wakacyjnie i beztrosko. Ubrania obowiązują raczej skromne ze względu na panujące tam wysokie temperatury. Panuje kosmopolityczna i pokojowa atmosfera. Jeśli wystrzały, to tylko i wyłącznie z pistoletów na wodę. Rewolucja ma charakter mentalny. 

Zagrają: Kygo, Dua Lipa, Gorillaz, Kendrick Lamar, Arctic Monkeys, Nick Murphy fka Chet Faker, Kaleo, Little Dragon, Fever Ray

Można spotkać: Barbarę Palvin, Milę Kunis i Ashtona Kutschera.

Karnet: 299 € (do 11 kwietnia), 325 € (od 12 kwietnia)

Więcej informacji: https://szigetfestival.com

 
 

Poznaliście moje typy na sezon festiwalowy wiosna/lato 2018. Warto wiedzieć co jest modne w tym roku, żeby wybrać coś odpowiedniego dla siebie i czuć się z tym dobrze. Zachęcam też do stworzenia własnej listy. Samo projektowanie festiwalowych wyjazdów sprawia sporo frajdy, a stąd już naprawdę nie wiele brakuje do pokazu, tj. realizacji. Pamiętajcie, że choć kreatorzy mody wybierają na co dzień zwykły t-shirt i wytarte jeansy, to często tworzą wspaniałe budzące podziw kolekcje. Powodzenia! 

 
 

3 utwory

1.  The Internet feat. Kaytranada - "Girl" 

2. Kali Uchis feat. Tyle the Creator - "After the Storm"

3. LIV - "Heaven"

fot. Wojciech Mydlarz, q-photography.pl