19. Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

19. Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

Co i gdzie: Festiwal Filmu Niemego, edycja 19., pod hasłem “Pola, Polonia, Polonica”
Kraków: Kino Pod Baranami, Kijów.Centrum, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Kiedy: 6-9 grudnia 2018

Za ile: filmy z muzyką na żywo - 32 zł normalny, 25 zł ulgowy; filmy bez muzyki na żywo 22 zł normalny, 15 zł ulgowy; bilety na pokaz inauguracyjny oraz na seans w Kinie Kijów - 50 żł, 40 zł z karnetem; karnet - 120 zł (wejście na 8 seansów)

Jak tam będzie? 
Przeczytaj relacje z poprzednich edycji: 2012 (cz. 2, cz.3), 2013 (cz. 2, cz. 3), 2014 (cz. 2), 2015 (cz. 2), 2016, 2017

Festiwal Filmu Niemego to organizowana przez Kino Pod Baranami uczta dla kinomana i melomana równocześnie. Na ekranie (najczęściej w Kinie Pod Baranami właśnie) można obejrzeć zarówno klasykę kina z początku XX wieku, jak i odrestaurowane perełki spośród utworów mniej znanych, czasami nawet zaginionych i odzyskanych po latach. W repertuarze zazwyczaj znajduje się też jeden film współczesny flirtujący z estetyką dawnej epoki. Muzyka najczęściej jest grana na żywo (podczas każdej chyba edycji zdarza się co najmniej jeden film udźwiękowiony, najczęściej są to ścieżki nowe, odświeżające klasyczne obrazy). Większość wykonawców to zespoły polskie, są wśród artystów także stali bywalcy, których fani festiwalu znają już bardzo dobrze. Muzyczne style są przeróżne - od klasycznego taperstwa aż po elektroniczne eksperymenty.

Tegoroczna, dziewiętnasta edycja odbywa się pod hasłem “Pola, Polonia, Polonica” ze względów oczywistych - dla uczczenia stuletniej rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Podążymy więc śladami polskiej historii kina niemego - przypomniana zostanie twórczość wybitnych polskich filmowców a także, co podkreśla hasło, największej polskiej gwiazdy kina tamtejszych czasów - Poli Negri.

Program:

Czwartek, 6 grudnia
19:30 Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, bilety: 50 zł (40 zł z karnetem)
”Bestia” (“The Polish Dancer”, reż. Aleksander Hertz, Polska, 1917, 63')
Jedyny zachowany w całości polski film z udziałem Poli Negri. Dziewczyna z prowincji okrada swojego adoratora i ucieka do wielkiego miasta. Odrestaurowany cyfrowo,
Zagra zespół Kroke.

Piątek, 7 grudnia
18:15 Kino Pod Baranami, bilety: 32/25 zł
”Primabalerina” (“The Prima Ballerina”, reż. Mauritz Stiller, Szwecja, 1916, 36')
Miłosna historia ubogiego skrzypka i uzdolnionej tancerki, której serce za wszelką cenę chce zdobyć podstępny hrabia. Odrestaurowany cyfrowo.
”Hotel Imperial” (reż. Mauritz Stiller, Stany Zjednoczone, 1927, 77')
Węgierski huzar wyczerpany bitwą ukrywa się w przygranicznym hotelu pod opieką czarującej pokojówki (w tej roli Pola Negri).
Zagrają: Maciej Trifonidis, kompozytor łączący elementy muzyki etnicznej, jazzowej oraz współczesnej kameralistyki, Łukasz Czekała, entuzjasta pogłosów oraz technik samplingu i zapętlania, improwizator grający na skrzypcach elektrycznych oraz Adam Rozenman, perkusjonista specjalizujący się w grze na instrumentach perkusyjnych afro-kubańskich, brazylijskich i blisko-wschodnich.

21.15 Kino Pod Baranami, bilety: 32/25 zł
”Szachista” (“Le Joueur d'échecs”, reż Raymond Bernard, Francja, 1927, 140')
Polski szlachcic walczy drogą podstępu o wolność swojej ojczyzny.
Zagra trójka DJów Deep Impact Kraków - Eta HoxRobekFlea.

Sobota, 8 grudnia
15:00, Kino Pod Baranami, bilety: 22/15 zł
”Mania. HIstoria pracownicy fabryki papierosów” (“Mania. Die Geschichte einer Zigarettenarbeiterin”, reż. Eugen Illés, Niemcy, 1918, 85')
Odrestaurowana cyfrowo, przejmująca historia miłości pięknej modelki i ubogiego kompozytora w malowniczym świecie artystycznej bohemy. W roli głównej zjawiskowa Pola Negri. Nowa ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Jerzego Maksymiuka.

17:00 Kino Pod Baranami, bilety: 32/25 zł
”Szaleńcy” (reż. Leonard Buczkowski, Polska, 1928, 135')
Opowieść o trójce przyjaciół walczących wspólnie na froncie I wojny światowej. Pierwsza polska superprodukcja i arcydzieło kina patriotycznego.
Zagrają stali goście festiwalu, Semi-Invented Trio (Konarski/Chytrzyński/Berny)

20:15 Kijów Centrum, bielty: 50 zł / 40 zł z karnetem
”Ludzie w niedzielę” (“Menschen am Sonntag”, reż. Robert Siodmak, Edgar G. Ulmer, Niemcy, 1930, 74’)
Beztroskie 24 godziny z życia berlińczyków. Młodzi mieszkańcy niemieckiej stolicy w letniej, weekendowej atmosferze korzystają z uroków dnia wolnego od pracy.
Zagra zespół Múm, a dokładniej Gunnar Örn Tynes oraz Örvar Smárason, czyli założyciele tego islandzkiego zespołu romansującego z muzyką elektroniczną.

23:00 klub Betel, wstęp wolny
”Cud nad Wisłą” (reż. Ryszard Bolesławski, Polska, 1921, 52')
Spokojne życie mieszkańców dworku na Kresach burzy wieść o nadciągającej armii rosyjskiej. Zrealizowana z rozmachem opowieść o wojnie polsko-bolszewickiej z udziałem Jadwigi Smosarskiej.
Na żywo zagra Daniel Drumz, DJ i producent z Krakowa.

Niedziela, 9 grudnia
11:00 Kino Pod Baranami,
Baranki w niemym kinie I: Historia kina
wydarzenie dla dzieci - prowadzenie: Justyna Droń 

12:15 Kino Pod Baranami,
Baranki w niemym kinie II: Muzyka w niemym kinie
”Podróż na Księżyc” (“Le Voyage dans la Lune”, reż. Georges Méliès, Francja, 1902, 15')
Pierwszy w historii film science-fiction. Ekstrawagancki pomysł, kunsztowna realizacja. Magia na ekranie i triumf ludzkiej wyobraźni.
Pokaz z muzyką na żywo i warsztaty muzyczne dla dzieci z krakowskim zespołem Salk.

13:00 Kino Pod Baranami, bilety: 22/15 zł
Pola Negri: Życie jest snem w kinie (reż. Mariusz Kotowski, Stany Zjednoczone, 2006, 89'),
Pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i twórczości Poli Negri, pierwszej europejskiej aktorki, która zrobiła tak oszałamiająca karierę w Hollywood.

15:00 Kino Pod Baranami, bilety: 32/25 zł
“Rzeźbiarz z kamerą” (reż. Marcin Giżycki, Polska, 2018, 29')
Dokumentalny film zmontowany z amatorskich nagrań znanego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego. Bezcenny zapis życia polskiego ziemiaństwa w międzywojniu i fascynujący obraz epoki.
Gość pokazu: Marcin Giżycki
”Filmowe obrazy starego Krakowa”, (Polska, 1913-1929, 30’)
Często wyświetlany podczas różnych edycji Festiwalu zestaw dokumentalnych filmów z początku XX wieku prezentujących urodę i codzienność dawnego Krakowa.
Zagra jazzowy projekt muzyczny The Beat Freaks.

18:00 Kino Pod Baranami, bilety 32/25 zł
”Ponad śnieg” (reż. Konstanty Meglicki, Polska, 1929, 52’)
Syn despotycznej właścicielki starego dworu zakochuje się w swojej pięknej kuzynce, krzyżując tym samym plany matki. Para kochanków ucieka nie wiedząc, że wkrótce wybuchnie wojna.
Zagra Waldemar Rychły Trio, czyli Waldemar Rychły na gitarze, Martyna Susek na altówce i Marta Kotaszewska na wiolonczeli; zagrają kompozycje oparte na motywach muzycznych z Kresów Wschodnich (Huculszczyzna, Polesie, Litwa) i melodiach ludowych zapisanych przez cenionego etnografa i folklorystę, Oskara Kolberga.

20:00 Kino Pod Baranami, bilety 32/25 zł
”Wschód i zachód” (“Ost und West”, reż. Ivan Abramson, Sidney M. Goldin Austria, 1923, 85')
Molly Picon jako córka nowojorskiego Żyda, która przybywa do Galicji na rodzinną uroczystość. Urokliwa komedia o zderzeniu światowego życia z codziennością tradycyjnego sztetla.
Zagra Bartosz Weber, multiinstrumentalista również często pojawiający się na tym Festiwalu.

Posłuchaj: